Předčasné volby nebudou, oznámil katalánský premiér. O vyhlášení nezávislosti rozhodne parlament

Katalánský premiér Carles Puigdemont předčasné regionální volby nevyhlásil. Tuto možnost podle svých slov zvažoval, nedostal prý ale dostatečné záruky z Madridu, že neomezí autonomii Katalánska.

Barcelona (Aktualizováno: 18:02 26. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský premiér Carles Puigdemont | Zdroj: Reuters

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek vpodvečer oznámil, že vyhlášení předčasných regionálních voleb zvažoval. Chtěl tak zamezit omezení autonomie Katalánska.

Neudělá to prý kvůli tomu, že nedostal dostatečné záruky ze španělské metropole Madridu, že vyhlášení voleb k řešení sporu pomůže.

„Snažil jsem se získat záruky pro vyhlášení těchto voleb, ale nedostal jsem odpověď od PP (španělská vládní Lidová strana), která to využila ke zvýšení napětí," uvedl katalánský premiér Carles Puigdemont.

Dodal také, že aplikace ústavního článku 155 k omezení autonomie, kterou se chystá v pátek schválit španělský Senát, je „nespravedlivá" a „nezákonná".

Madrid už dříve uvedl, že jen vyhlášení voleb k zastavení plánu omezit autonomii nestačí. Katalánská vláda se prý musí vzdát i snah o nezávislost.

Podle katalánského deníku El Periódico premiér Puigdemont také uvedl, že je nyní na katalánském parlamentu, aby rozhodl, zda vyhlásí nezávislost. Katalánský parlament zasedá ve čtvrtek, hlasovat by ale měl v pátek. Zasedá rovněž komise španělského Senátu, která projednává návrh španělské vlády na omezení autonomie. 

Premiérovo prohlášení bylo očekáváno ve 13.30, pak bylo dvakrát odloženo. Už v poledne se začaly objevovat kritické hlasy z řad radikálních separatistů, kteří označovali vyhlášení předčasných voleb za zradu a vyzývali k demonstracím za samostatnou katalánskou republiku.

Před sídlem katalánské vlády v Barceloně, kde se čekalo na Puigdemontovo prohlášení, pak dav demonstruje za nezávislost. Studenti volají hesla jako „Nezávislost", „Svobodu" nebo „Ani krok zpátky".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme