Katalánský premiér zvažuje regionální volby. Vyhnul by se tak omezení autonomie

Katalánský premiér Carles Puigdemont zvažuje vypsání regionálních voleb, čímž by se Katalánsko mohlo vyhnout omezení své autonomie, které chystá španělská vláda. Tvrdí to španělská i katalánská média. Španělský deník El País dokonce napsal, že Puigdemont by mohl předčasné volby v autonomním regionu vyhlásit už ve čtvrtek odpoledne. Katalánský deník La Vanguardia uvedl, že varianta voleb se pouze vrátila do hry při jednáních katalánské vlády.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský premiér Carles Puigdemont | Foto: Ruben Moreno Garcia/Generalitat de Catalunya | Zdroj: Reuters

Katalánský deník El Periódico ve čtvrtek uvedl, že Puigdemont souhlasil s možností vyhlásit volby po středečním jednání skupiny katalánských podnikatelů s baskickým premiérem Iňigem Urkulluem. Ta se konala ve Vitorii a cílem bylo nalézt řešení sporu Madridu a Barcelony.

Vláda převezme částečnou kontrolu nad Katalánskem, oznámil španělský premiér Rajoy

Číst článek

Urkullu podle deníku vzkázal Puigdemontovi, že by bylo lépe, aby nevyhlašoval jednostranně nezávislost, ale aby vyhlásil volby. Má tak podle baskického premiéra učinit výměnou za to, že se španělský premiér Mariano Rajoy zaváže neaplikovat článek 155 španělské ústavy umožňující omezení autonomie. Podle listu El Periódico prý Puigdemont elektronickou poštou odpověděl kladně.

Deník s odvoláním na zdroje blízké jednání v Baskicku také tvrdí, že Puigdemont nevyhlásí nezávislost Katalánska ani před jednáním Senátu, ani po něm. Podle tohoto scénáře by to mělo umožnit jednotnou katalánsko-baskickou frontu pro rozhovory s Madridem o reformě španělské ústavy.

Separatisté nejsou v postupu vůči Madridu jednotní, jedna část chce okamžité vyhlášení autonomie, další navrhuje vyhlášení předčasných voleb. Bez ohledu na výsledek jednání katalánského parlamentu je ale velmi pravděpodobné, že senát omezení autonomie potvrdí.

Na čtvrtek se v Barceloně chystá demonstrace, kterou organizují studenti - podobně jako v dalších velkých městech, protestují proti chystanému omezení autonomie.

Jan Šmíd, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme