Katar se snaží setřást okovy blokády, začal usilovat o mezinárodní arbitráž

"Arbitráž, mezinárodní soudy nebo instituce OSN - všechny možnosti jsou pro nás otevřené," oznámilo katarské ministerstvo zahraničí ve středu v Dauhá. Vstříc mu vyšla zpráva OSN, jež blokádu dříve kritizovala jako škodlivou. O tiskové konferenci ministerstva informovala katarská stanice Al-Džazíra.

Dauhá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katarský emír Tamím ibn Hamad Al Sání. | Zdroj: Reuters

"Již jsme zahájili mezinárodní kroky v úsilí o arbitráž či (dostat věc před) mezinárodní soudy nebo instituce OSN. Všechny možnosti jsou pro nás otevřené," sdělila mluvčí katarského ministerstva zahraničí ve středu novinářům. 

Při té příležitosti připomněla zprávu OSN, která je výsledkem loňského vyšetřování Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (ONHCR). Jeho představitelé v listopadu odjeli na inspekci do Kataru, kde jednali s dvacítkou vládních a občanských skupin a setkali se také se zástupci veřejnosti, na kterých se blokáda podepsala.  

Spor o pouť do Mekky: Saúdská Arábie obvinila Katar z 'agresivního vyhlášení války‘

Číst článek

Blokádu, kterou Kataru loni v létě kvůli "podpoře terorismu" vyhlásily Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt, zpráva charakterizuje jako svévolnou a všímá si jejího negativního vlivu na obyvatele regionu.

Závěry OSN už počátkem tohoto týdne ocenil šéf katarského Národního výboru pro lidská práva - zpráva podle něj dokazuje, že je blokáda nezákonná.  

"Bez jakékoli pochybnosti ukazuje, že blokující státy nepostupují jen ve smyslu obyčejného přerušení diplomatických vztahů nebo ekonomického bojkotu. Jedná se o jednostranná, nepatřičná a svévolná opatření, která dopadají na občany i cizince v Kataru," cituje ho Al-Džazíra.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme