Katar odmítl požadavky, hlásí čtveřice arabských zemí. Sankce budou pokračovat

Katar odmítl výrazné ústupky, které po něm vymáhá čtveřice arabských zemí v čele se Saudskou Arábií. Podle egyptského ministra zahraničí Samího Šukrího ale není u požadavků prostor pro vyjednávání. Šéf saúdskoarabské diplomacie Ádil Džubajr upozornil, že sankce uvalené na Katar tak budou pokračovat a mohou přibýt i další. Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Anvar Džardžaš upozornil, že krize potrvá a bude Kataru dál škodit.

Dauhá/Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katarský emír Tamím ibn Hamad Al Sání. | Zdroj: Reuters

„Odpověď, kterou čtyři státy dostaly, byla veskrze negativní a postrádala jakýkoli obsah. Soudíme, že neposkytuje základy pro to, aby Katar upustil od své politiky," citoval egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí ze společného prohlášení států. Katar podle něj nepochopil vážnost situace.

Šéf saúdskoarabské diplomacie Ádil Džubajr podle agentury Reuters dodal, že politický i ekonomický bojkot Kataru bude pokračovat, dokud Dauhá „nezmění svou politiku k lepšímu". Další případné kroky vůči Kataru budou podle něj přijaty ve vhodné době a budou v souladu s mezinárodním právem.

Saúdská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Egypt přerušily s Katarem v červnu diplomatické styky kvůli jeho údajné podpoře terorismu. Uvalily na něj sankce a předaly mu seznam 13 požadavků. Mimo jiné chtěly, aby země uzavřela televizi Al-Džazíra, přerušila kontakty s Íránem a ukončila podporu teroristických skupin. Katar obvinění z podpory terorismu odmítá, své stanovisko vůči Íránu hájí a ultimátum označil za zásah do své suverenity.

Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání ve středu v Londýně vyzval k vyřešení diplomatické roztržky cestou dialogu. Veškerá jednání se podle něj musejí uskutečnit v jasném rámci zaručujícím Kataru suverenitu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pak ve středu řekl, že jeho země zůstane věrná Kataru, a dodal, že požadavky čtveřice arabských států jsou nerealistické.

Ministři zahraničí čtyř arabských zemí bojkotujících Katar se mají opět v brzké době sejít v bahrajnské metropoli Manamě. Neupřesnili ale kdy.

Agentura Moody's snížila kvůli krizi výhled katarské ekonomicky ze stabilního na negativní s ohledem na to, že situace má pramalou naději na brzké vyřešení. Katar, který je největším vývozcem zkapalněného zemního plynu na světě, upozornil, že v případě prohloubení krize prudce zvýší svou produkci a export.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme