Katar pomáhá libyjským povstalcům prodávat ropu

NATO se ujalo velení vojenských operací v Libyi, neřeklo ale, jakou techniku a kolik personálu nasadí. Podle agentury Reuters to budou desítky stíhaček, stíhacích bombardérů, tankovacích letadel, monitorovacích strojů AWACS, letadel námořních hlídek a vrtulníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rebelové a Kaddáfího jednotky svádějí boje o ropný přístav Brega. | Zdroj: Reuters

Rebelové a Kaddáfího jednotky mezitím svádějí boje o ropný přístav Brega. Někteří povstalci se podle těchto zpráv stahují i z Adžedábíje do Benghází, což je asi jen 160 kilometrů na východ.

Katarský emír, šejch Hamad bin Khalifa Al-Thani, upozornil povstalce, že o své budoucnosti musí rozhodnout sami, a že cílem mezinárodní operace je ochrana civilistů, nikoliv vojenská účast na straně povstalců.

Katar nicméně výrazně pomáhá. Vyslal své letectvo do mezinárodní operace založil nezávislou libyjskou televizi v Kataru a zprostředkovává prodej ropy z východní Libye. To se zatím odehrává na principu „cash and carry“. Italské nebo čínské tankery připlují do Tobruku, natankují a na místě zaplatí.

<a href="http://www.rozhlas.cz/zpravy/afrika/_themeline/1293"><img src="https://media.rozhlas.cz/_obrazek/2287883.jpg" alt="" /></a>

Martin Dorazín, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme