Katar stále zneužívá zahraniční dělníky, upozornila Amnesty International

Podle organizace Amnesty International jsou zahraniční dělníci pracující v Kataru na stavbě stadionů pro fotbalové mistrovství světa v roce 2022 vykořisťovaní. Jejich pracovní podmínky prý zahrnují dlouhé čekání na mzdu, zabavené cestovní doklady nebo nevyhovující ubytování. Organizace také obvinila fotbalovou federaci FIFA z toho, že problém přehlíží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na stavbách v Kataru pracují výhradně cizinci | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

„Pracovní podmínky jsou v Kataru opravdu těžké. Panuje tam velké horko, v létě 50 stupňů ve stínu a to není žádná legrace. Bezpečností podmínky jsou také neuspokojivé. Dělníci musejí pracovat denně až 16 hodin, 6 dní v týdnu," upozornila Regina Spoettlová z Amnesty International.

Organizace mapující porušování lidských práv vyzpovídala přes 200 dělníků, většinou z jižní Asie, a Katar obvinila z vykořisťování. Sponzory šampionátu vyzvala, aby tlakem na Mezinárodní fotbalovou federaci pracovní podmínky pomohli zlepšit.

Katarská vláda řekla, že obvinění prošetří. Dobré podmínky pro zahraniční dělníky prý považuje za nejvyšší prioritu a připravuje reformu pracovního práva.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme