Katar uznal povstalce za legitimní libyjské vedení

Katar se stal první arabskou zemí, která uznala ozbrojené rebely jako legitimní zástupce libyjského lidu. Informuje o tom katarská televize Al-Džazíra. Zatím tak oficiálně učinila pouze Francie. Malý emirát Katar ležící v Perském zálivu ale do vývoje v Libyi zasahuje i mnoha dalšími způsoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye | Zdroj: Reuters

Vzbouřenci na východě Libye už včera oznámili, že právě prostřednictvím Kataru budou prodávat surovinu z ropných polí, která obsadili. Katar se stal také první arabskou zemí, která poslala spolu ze západními státy svoje bojová letadla k akcím proti libyjské vládě Muammara Kaddáfího a fakticky tak pomáhá rebelům.

Mnoho analytiků upozorňuje i na to, že k revoltě v arabských zemích včetně Libye výrazně podnítilo vysílání katarské televize Al-Džazíra. Katarský panovník a majitel populární televize šajch Hamad se podle některých hlasů snaží těmito kroky posílit váhu své malé země ve světovém dění.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme