Katar zrušil víza pro 80 zemí, i Čechům bude nově stačit pouze platný pas

Katar ve středu s okamžitou platností zrušil vízovou povinnost pro 80 světových zemí. Cílem je podpořit cestovní ruch a leteckou dopravu do země. Změna se dotkne i českých turistů, kterým nově bude pro vstup do země stačit pouze platný pas. Katar tak reaguje na blokádu, které je vystaven ze strany ostatních zemí v regionu.

Dauhá (Katar) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro vstup do Kataru stačí nově pouze platný pas. | Foto: Karl Allen Lugmayer | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Občané 80 zemí už nebudou muset předem žádat o víza, místo toho jim bude při vstupu do Kataru vydán zdarma dokument, na jehož základě budou moci v zemi strávit až 90 dní. Musejí pouze předložit pas platný nejméně šest měsíců a zpáteční cestovní doklad.

Do Kataru každý rok zamířilo několik set českých turistů, převážně ho využili k tranzitu. Zavedení přímého leteckého spojení z Prahy do katarské metropole Dauhá od 21. srpna (spolu se zrušením víz) by mělo tento počet výrazně zvýšit, domnívají se experti. Na trase bude zpočátku létat Airbus A320 společnosti Qatar Airways s kapacitou 144 míst.

Katarskou krizi nevyřešil ani Tillerson. Některé státy už ale netrvají na uzavření Al-Džazíry

Číst článek

„Tím pádem se zájem o Katar významně zvedne. Spousta lidí, kteří se předtím chystali do Dubaje nebo Abú Zabí, se tak vydá do Kataru,“ řekl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Počet českých turistů cestujících do Kataru se podle něj už během nadcházející zimy zvýší o tisíce.

Skupina 33 zemí, většinou evropských, bude moci strávit v Kataru až 90 dní na základě dokumentu vydaného na hranicích, který bude platit 180 dní. V této skupině je i Česká republika. Pro druhou skupinu, která zahrnuje 47 států, platí bezvízový pobyt nejvýše na 30 dnů. Do této skupiny patří většinou země z Asie, Latinské Ameriky, ale také Spojené státy, Británie či Libanon.

Zrušení víz má podpořit cestovních ruch

Občané České republiky mohli do Kataru dosud s vízem, které rovněž mohli získat po příletu na letišti v Kataru. Museli ale splnit více podmínek a zaplatit poplatek za vízum, které bylo jednorázové a šlo na něj pobývat v Kataru 30 dní.

Katar se tímto opatřením snaží povzbudit cestovní ruch poté, co se začátkem června dostal do izolace ze strany Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Egypta a několika dalších států. Uvedené země s Katarem přerušily diplomatické styky a uvalily na něj dopravní a obchodní blokádu. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace, což Dauhá odmítlo. Zemím v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií se nelíbí také to, že Katar udržuje vztahy se šíitským Íránem.

Podle některých expertů stojí za jednou z největších krizí v Perském zálivu v posledních letech obava Rijádu ze ztráty dominantního postavení v oblasti, uvedla agentura AFP. Saúdská Arábie přitahuje mnohem více turistů díky obchodním a rekreačním střediskům, což se možná Katar zrušením vízové povinnosti pro tolik států nyní snaží dohnat

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme