Katarskou krizi nevyřešil ani Tillerson. Některé státy už ale netrvají na uzavření Al-Džazíry

Bez konkrétního řešení katarské krize opustil americký ministr zahraničí Rex Tillerson země Perského zálivu. Po čtyřdenní cestě považuje za pokrok, že jsou znesvářené strany alespoň ochotné spolu jednat. Čtyři arabské země už šestý týden bojkotují Katar kvůli údajné podpoře terorismu.

Dauhá / Katar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katar na mapě. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Podle katarské televize Al-Džazíra sankce nejspíš v dohledné době neskončí. Kuvajt ale jakožto prostředník údajně hledá s jednotlivými zeměmi rámec pro budoucí dohodu.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson během své cesty podepsal s Katarem dohodu o boji proti financování terorizmu.

Kvartet pod taktovkou Saúdské Arábie ale označil dokument za nedostatečný a Kataru znovu předložil původní tvrdé podmínky. Z požadavku uzavřít televizi Al-Džazíra ale některé země ustupují. 

Krávy v oblacích: Katar kvůli blokádě dováží dobytek letecky

Číst článek

Blokádu Kataru vyhlásily minulý měsíc Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn. Kromě přerušení diplomatických vazeb zastavily země také letecké, pozemní a námořní spojení. Důvodem odříznutí Kataru je obvinění z podpory islámského terorismu. To ale země na jihozápadě Perského zálivu odmítá.

Arabské státy po Kataru požadují splnění 13 požadavků, které ukončí blokádu. Katar má mimo jiné ukončit vysílání televize Al-Džazíra, vydat všechny lidi stíhané čtveřicí států kvůli obvinění z terorismu, přestat financovat organizace, které jsou na americkém seznamu teroristů.

Dále má Dauhá uzavřít tureckou vojenskou základnu v Kataru a ukončit diplomatické kontakty s Íránem. Ten přitom spolu s Tureckem Kataru poskytuje dodávky základního zboží.

Štěpán Macháček, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme