Katarský emír kritizoval arabské vlády za přístup k libyjské krizi

Kdyby arabské státy samy dokázaly vyřešit libyjskou krizi, nemusel se v této zemi vojensky angažovat Západ, prohlásil katarský emír šajch Hamad, jehož země se jako první arabský stát přidala k vojenské kampani proti Kaddáfího vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Katar | Foto: Emanuel Macoun

Zapojení Kataru do mezinárodního tažení proti Kaddáfímu bylo pro mnohé západní vlády zásadním argumentem. S katarskou účastí totiž mohou tvrdit, že se na akcích proti libyjské vládě podílejí také Arabové.

Katarský panovník zastřeně kritizoval arabské vlády, které se postavily proti vyhlášení bezletové zóny nad Libyí a pak se také neúčastnily mezinárodní schůzky v Londýně. To se týká hlavně Alžírska a Egypta, tedy dvou vojensky silných zemí, které s Libyí sousedí. Emír Hamad tvrdí, že Arabové měli sami rázně zasáhnout proti utrpení civilistů v Libyi.

Výroky katarského panovníka obsáhle citují tamní média. Připomínají také, že Katar jako vůbec první stát poslal do Libye desítky tun humanitární pomoci. Analytici usuzují, že malý emirát v Perském zálivu využívá libyjskou krizi k posílení svého vlivu jak v arabském světě, tak na mezinárodní scéně.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme