Kataru končí desetidenní ultimátum. Požadavky čtyř arabských zemí ale zřejmě nesplní

Katarská vláda má poslední den na to, aby splnila požadavky čtyř arabských států. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt přerušily diplomatické i obchodní styky s Dauhá kvůli tomu, že údajně podporuje teroristy. Katar to ale popírá a podmínky ultimáta považuje za nesplnitelné.

Dauhá Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dauhá, hlavní město Kataru

Dauhá, hlavní město Kataru | Foto: Iva Řezníčková

Podle katarského ministra zahraničí šejka Muhammada bin Abdara Rahmána Sáního byl seznam třinácti požadavků záměrně navržený tak, aby byl nesplnitelný. Podmínky prý totiž zasahují do suverenity země.

Katar je podle svého šéfa diplomacie stále připravený jednat. Zároveň věří, že se svět řídí mezinárodním právem, které nedovoluje, aby velké státy terorizovaly ty menší. I ultimátum má proto podle katarského ministra své meze.

'Podporuje terorismus, rozvrací stabilitu.' Jak číst velké arabské tažení proti malému Kataru?

Číst článek

Katar podle všeho požadavky čtyř arabských zemí nesplní. Co ale bude následovat, není jasné. Státy, které ultimátum vydaly, jen řekly, že jsou připravené přijmout další opatření. Ale nic konkrétního. Na dotaz, jestli se neobává vojenské odpovědi ze strany Saúdské Arábie, už zmíněný katarský ministr zahraničí odpověděl, že strach nemá.

Dauhá je podle něj připravené čelit jakémukoli pokračování krize. Zdůraznil přitom, že Katar leží v regionu, který se považuje za centrum stability na Blízkém východě. Doufá proto, že v této diplomatické roztržce nakonec převládne zdravý rozum. Mezinárodní spojenci Kataru, mezi které patří i Spojené státy, by prý vojenskou eskalaci krize nepřijali.

Mezi nejdiskutovanější z požadavků čtveřice arabských zemí patří uzavření televize Al-Džazíra. V této věci se Dauhá zastal i vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Raád Husajn. Požadavek označil za nepřijatelný útok na svobodu projevu. Jednou z dalších podmínek je stažení tureckých vojáků z Kataru. O něčem takovém ale Ankara neuvažuje. Turecký parlament naopak minulý měsíc v urychleném řízení schválil posílení katarské základny. A také katarský ministr zahraničí řekl, že jeho země své mezinárodní závazky neporuší.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme