Ze stropu Notre-Dame po vedrech padalo kamení. Škoda zatím není velká, ale hrozí další incidenty

Ze stropu pařížské katedrály Notre-Dame, kterou v dubnu poničil rozsáhlý požár, se po červencové vlně veder uvolnilo několik kusů kamene. Agentuře AP to řekl nejmenovaný činitel francouzského ministerstva kultury.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála vzplála 15. dubna a přišla o svůj krov a štíhlou věž z 19. století. Oheň poškodil i část klenby a střešní krytiny | Foto: Stephane de Sakutin | Zdroj: Reuters

Škoda není nijak velká, proslulé katedrále ale podle něj hrozí další podobné incidenty. Ministerstvo kultury proto vyzývá k co nejrychlejšímu obnovení prací na zabezpečení památky.

Technici začali s hloubkovým čištěním olova z okolí katedrály Notre-Dame. Práce potrvají až do 23. srpna

Číst článek

Práce uvnitř chrámu byly 25. července pozastaveny, protože lidem na místě hrozila podle inspektorů otrava olovem. Při dubnovém požáru, který zničil střechu i krov Notre-Dame, plameny roztavily stovky tun nebezpečného kovu a ten se v podobě prachu rozptýlil po okolí. V těchto dnech se v okolí katedrály koná hloubkové čištění, dělníci by se tam mohli vrátit v pondělí.

Z poškozené klenby gotické stavby se podle informací agentury AP uvolnilo několik kusů, když na sklonku července při vlně veder teploty v Paříži přesahovaly 40 stupňů Celsia. Horko rychle vysušilo maltu, která kameny držela na místě.

Aktuálně se podle AP může v katedrále pohybovat jen hrstka bezpečnostních pracovníků a odborníků, jejichž cílem je zejména monitorovat integritu stavby. Klenutí je za současného stavu obzvláště křehké, neboť střecha ze dřeva a kovu byla klíčová pro stabilitu celé konstrukce.

Jednu z nejslavnějších pařížských památek požár zasáhl 15. dubna večer a plameny se podařilo uhasit až nad ránem dalšího dne. Oheň zničil střechu, krov a špičatou centrální věžičku z 19. století, takzvaný sanktusník. Rekonstrukce katedrály potrvá roky. Vyšetřovatelé se domnívají, že požár nebyl založen úmyslně, přiklání se k tomu, že jej mohl způsobit elektrický zkrat či odhozený nedopalek cigarety.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme