OBRAZEM: Katedrála Notre-Dame ještě není bezpečná, aby začala její obnova, řekl hlavní architekt

Gotická katedrála Notre-Dame v Paříži, kterou v dubnu vážně poškodil rozsáhlý požár, stále ještě není natolik bezpečná, aby mohla začít její rekonstrukce. Prohlásil to ve středu podle agentury AP hlavní architekt chrámu Philippe Villeneuve. Pokračují také sbírky na její obnovu, přispět mohou i Češi.

Fotogalerie Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská televize odvysílala záběry, na nichž je vidět Villeneuve procházející katedrálou spolu s ministrem kultury Franckem Riesterem. „Místo je stále potřeba zabezpečit,“ prohlásil francouzský architekt.

Pod 28 opěrných oblouků jsou umísťovány dřevěné podpěry a s vyklízením a vyčištěním prostoru pomáhá robot.

Podle francouzského ministra kultury je třeba zaměřit se na „bezpečnost a kvalitu obnovy“ a neupínat se jen na rok 2024, kdy by rekonstrukce měla být dokončena.

Peníze pro Notre-Dame

Jedinci, firmy, komunity či nadace slíbili na opravy katedrály celkem 850 milionů eur, tedy v přepočtu 21,7 miliardy korun. „Zhruba desetina z této částky již dorazila,“ uvedl toto úterý francouzský ministr kultury Franck Riester.

Francouzští poslanci schválili sporný zákon o opravách Notre-Dame, podle opozice je uspěchaný

Číst článek

Přispívat mohou také lidé v Česku. Česká biskupská konference už ve středu odeslala prvních půl milionu korun ze sbírky vyhlášené v dubnu. Sbírka ale dále pokračuje, lidé mohou přispívat na konto 1387680243/2700.

Katedrála vzplála 15. dubna a přišla o svůj krov a štíhlou věž z 19. století. Oheň poškodil i část klenby a střešní krytiny.

Francouzský prezident Emmanuel Macron po požáru ikonické stavby slíbil, že obnova gotické katedrály bude hotová do pěti let.

Řada odborníků ale před tak rychlou rekonstrukcí varuje, další pochybují, že je vůbec možné ji za pět let stihnout.

Kritici také tvrdí, že záměr šéfa Elysejského paláce je motivovaný především snahou opravit katedrálu do olympijských her v Paříži v roce 2024.

S odklízením trosek uvnitř požárem poničené katedrály Notre-dame pomáhá i robot | Foto: Stephane de Sakutin | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme