Hádka o Babiše. ‚Pokrytecky podporujete miliardáře,‘ kritizoval komunistku Konečnou europoslanec

Do ostré slovní přestřelky se v Evropském parlamentu dostala česká komunistická poslankyně Kateřina Konečná. Německý poslanec Reinhard Bütikofer za Zelené vytknul představitelům KSČM to, že ve své zemi „pokrytecky podporují miliardáře“. Konečná mu ostře odpověděla, že komunistům jde o to, aby se Čechům lépe žilo a aby se zdanily „hanebné církevní restituce“.

Tento článek je více než rok starý.

Video Štrasburk (Aktualizováno: 15:40 13. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM

Europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM | Foto: Genevieve ENGEL/EP-040778A | Zdroj: Evropský parlament

„Česká republika si nezaslouží být na pranýři,“ zahájila svůj projev poslankyně Kateřina Konečná z KSČM v debatě europoslanců o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO.

Babišovy kauzy podle ní řeší česká policie, zastupitelství a soudy, které jsou nezávislé.  Konečná to řekla s tím, že odmítá politický tlak na české i evropské instituce. „Nač tlak od europoslanců, kteří nemohou znát celkové pozadí těchto kauz?“ ptala se česká poslankyně. (Viz záznam prvního vystoupení poslankyně Konečné:)

Na její projev reagoval německý poslanec za Reinhard Bütikofer, který spolupředsedá Evropské straně zelených. „Pokud někdo z frakce ENF (euroskeptická frakce Evropa národů a svobody) hájí pana Babiše a argumentuje tím, že on je přeci xenofobní populista, tudíž musí mít právo okrádat EU, tak já tady Shakespearovými slovy řeknu: V tomto šílenství je metoda,“ řekl Bütikofer.

„Když čeští komunisté pokrytecky podporují miliardáře ve své zemi, jehož antievropské nálady sdílejí přesto, že jinak nemohou přijít velkému kapitálu na jméno, tak tam můžeme říci totéž,“ pokračoval a dodal, že jím otřásly i projevy poslanců z liberální frakce ALDE, kam spadá i Babišovo hnutí ANO.

Text pokračuje pod videozáznamem slovní přestřelky mezi poslankyní Konečnou a poslancem Bütikoferem:

Vyšší mzdy, zrušení restitucí

Na poslance reagovala prostřednictvím institutu „modré karty“ poslankyně Konečná. „Před tím, než tady na nás bude pan kolega křičet, měl by si ujasnit, jaká je situace v České republice!“ reagovala na Bütikofera.

434 pro, 64 proti. Evropský parlament žádá opatření ohledně Babišova střetu zájmů

Číst článek

„Čeští komunisté bojují za to, aby se občanům lépe žilo, aby měli vyšší mzdy, aby konečně byly zrušeny nebo aspoň byly zdaněny hanebné církevní restituce, aby se nerozprodával majetek do nejenom německých rukou a abychom měli právo na vodu a nerostné suroviny,“ řekla Konečná.

„To byl důvod, proč čeští komunisté podporují Andreje Babiše! Za tím si stojíme a nic jiného za tím nehledejte!“ dodala zvýšeným hlasem.

‚Ztratila jste věrohodnost‘

Reinhard Bütikofer pak v reakci Konečnou označil za nevěrohodnou.

„Možná by bylo slušnější, kdybyste touto malinkou propagandou začala na samém začátku, protože to, co jste uvedla před tím, úplně zničilo jakoukoli věrohodnost, které jste se mohla těšit v očích vlastních příznivců, protože jste se zastávala korupčníka a obětujete svou věrohodnost takovému sdělení,“ ukončil slovní přestřelku poslanec.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme