Katolická církev je bez papeže, formálně ji řídí kardinál komoří Bertone

Papežský stolec je prázdný, začíná období sedisvakance. Církev tak nyní formálně vede vatikánský státní sekretář, kardinál komoří Tarcisio Bertone. Kardinálové se k přípravě volby nového papeže sejdou v pondělí, o termínu konkláve se však zatím stále jen spekuluje. Nástupce Benedikta XVI. ale kardinálové chtějí zvolit do Velikonoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarská garda se do rezidence Castel Gandolfo vrátí až s příjezdem nového papeže | Zdroj: Reuters

První noc po odstoupení strávil emeritní papež Benedikt XVI. v letním sídle v Castel Gandolfo, kde ho od čtvrteční 20. hodiny už střeží vatikánská policie. Švýcarští gardisté se totiž vrátí až s novou hlavou katolické církve.

Lidé se pak o úspěšné volbě nového papeže dozvědí v okamžiku, kdy ze Sixtinské kaple začne z komína stoupat bílý dým. Kardinálové věří, že nástupce Benedikta XVI. vyberou do Velikonoc.

Nebude mezi nimi chybět ani arcibiskup pražský Dominik Duka, podle kterého to nebude mít nová hlava římsko-katolické církve snadné:

Dým stoupající ze Sixtinské kaple po staletí vypovídá o úspěšnosti volby hlavy církve. Kouř provází spalování volebních lístků po každé volbě. Pokud je neúspěšná, přidají se k lístkům saze a mokrá sláma – tím vzniká černé zbarvení dýmu. Naopak bílý dým zvěstuje světu, že konkláve končí úspěchem –­ papež byl zvolen.

„Protože oba papežové - jak Jan Pavel II., tak Benedikt XVI. - vlastně vytvářeli určitý tandem. Z hlediska naukového hrál kardinál Ratzinger jako jeden z hlavních poradců a jako prefekt Kongregace pro nauku víry velice důležitou úlohu i v pontifikátu Jana Pavla II. a on to byl, kdo si ho vybral,“ připomněl Duka.

Benedikt XVI., který je nyní už jen emeritním papežem, se k rezignaci rozhodl dobrovolně, a to ze zdravotních důvodů. V moderních dějinách římskokatolické církve jde o zcela výjimečný krok.

Benedikt XVI. | Foto: ČRo

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme