Papež podpořil neprávem očerňované kněze. Reformy kvůli sexuálnímu obtěžování bere dál za nutné

Papež František v dopise kněžím celého světa znovu odsoudil mlčení jistých představitelů katolické církve k případům sexuálního zneužívání, jehož se v minulosti dopustili někteří církevní činitelé. Zároveň vyjádřil podporu těm, kteří se v této souvislosti cítí frustrováni či očerňováni kvůli něčemu, co nespáchali, informovala v neděli agentura AP.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

„Aniž bych popíral či snižoval újmu, kterou způsobili někteří z našich bratrů, bylo by nespravedlivé nepřiznat, že tolik kněží neustále a čestně dává vše pro dobro druhých,“ uvedl v dopise papež František.

Kněží i řeholníci budou muset hlásit podezření ze sexuálního zneužívání. Papež to nařídil v dekretu

Číst článek

Dodal, že si je vědom bolesti kněží, kteří se cítí být „obviňováni ze zločinů, které nespáchali“. Papež rovněž uvedl, že mu někteří kněží vyjádřili „pobouření nad tím, co se stalo“, ale i frustraci z podezírání a zpochybňování.

Papež rovněž vyslovil pevný závazek provádět dále reformy nutné k tomu, aby sexuální zneužívání už v církvi nebylo možné. „A pokud dříve mohlo být odpovědí opomenutí, nyní si přejeme změnu, transparentnost, upřímnost a solidaritu s oběťmi,“ dodal.

Omluvy i dekret

František se ke skandálům sexuálního zneužívání v církvi, jehož se někteří její představitelé dopouštěli a další ho léta kryli či nedůsledně vyšetřovali, postavil rázně už brzy po nástupu do úřadu před šesti lety.

V roce 2014 zřídil vyšetřovací komisi a téhož rok přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí takového zneužívání. Během svých zahraničních cest se papež obětem několikrát veřejně omluvil.

Letos v únoru svolal papež do Vatikánu první summit katolických církevních představitelů o ochraně nezletilých v církvi a začátkem května vydal dekret, který ukládá kněžím i řeholníkům povinnost okamžitě hlásit církevnímu představenému nebo přímo Vatikánu jakékoli podezření z agrese či sexuálního zneužívání i podezření z jeho krytí představiteli církve.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme