Papež František označil zneužívání dětí za zvěrstvo. Slíbil, že církev nebude další skandály tajit

Duchovní zneužívající děti jsou podle papeže Františka nástrojem satana. Prohlásil to na závěr vatikánského summitu o sexuálních skandálech římskokatolické církve. František upozornil, že většina kněžích je dobrá, ale i kdyby případů sexuálního zneužívání bylo jen pár, znamená to podle něj, že jich je příliš hodně. Církev podle papeže nezmešká žádnou příležitost pohnat viníky k odpovědnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Vatikán (Aktualizováno: 13:47 24. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Každý jednotlivý případ sexuálního zneužívání je podle papeže Františka „zvěrstvo“

Každý jednotlivý případ sexuálního zneužívání je podle papeže Františka „zvěrstvo“. | Foto: Reuters TV

Každý jednotlivý případ sexuálního zneužívání je podle Františka „zvěrstvo“. Pravidla národních biskupských konferencí proti zneužívání budou přezkoumána a posílena, dodal papež, který hovořil na konci závěrečné mše v Apoštolském paláci.

‚Využil mého strachu a donutil mě k potratu.‘ Sexuální násilí na dětech se nevyhýbá ani českým církvím

Číst článek

Zahraniční agentury si ale všímají, že závazné závěry nebo závěrečný dokument z konference nevzešly.

Rovněž obhájci obětí podle agentur uvedli, že je výsledky schůzky zklamaly. Papež podle nich jen zopakoval staré sliby, aniž nabídl nějaká konkrétní opatření.

Podle představitelky americké organizace bishopaccountability.org, která sleduje případy sexuálního zneužívání kněžími, je papežovo prohlášení o univerzálnosti tohoto jevu „obzvlášť znepokojivé“.

„Ačkoli katolíci ve světě volají po konkrétních změnách, papež místo nich nabídl vlažné sliby, které jsme navíc už slyšeli,“ řekla Anne Barrettová-Doyleová, kterou citovala agentura Reuters.

Promarněná šance

Závěrečný Františkův projev byl podle německého církevního právníka Thomase Schüllera „fiaskem“. „Byla to promarněná šance (…) Je to konec jeho pontifikátu v tom smyslu, že František nevstoupí do historie jako reformní papež, nýbrž jako obhájce statu quo,“ sdělil ředitel ústavu kanonického práva na univerzitě v Münsteru agentuře DPA.

Německý kardinál: Církev ničila záznamy o sexuálním zneužívání nebo je vůbec nezakládala

Číst článek

Matthias Katsch z německého sdružení na ochranu obětí označil papežovu řeč za „bezostyšný pokus postavit se do čela určitého hnutí, aniž se pojmenuje vina a nastanou skutečné změny“.

Bezprecedentní summit se konal na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími. Žádný závazný dokument ale 190 církevních hodnostářů na summitu nepřijalo.

Podle účastníka setkání - předsedy České biskupské konference kardinála Dominika Duky - je potřeba zvýšit rychlost, s jakou církev případy zneužívání vyšetřuje.

Duka již dříve uvedl, že na schůzce se probíraly i případy nepravdivých obvinění. „Falešná svědectví mohou obviněnému knězi připravit ‚očistec na zemi‘,“ řekl Duka v rozhovoru, který v sobotu zveřejnil server České biskupské konference.

Duka připomněl, že některé biskupské konference už za dvou předchozích papežů schválily směrnice s pokyny, jak zneužívání předcházet a jak postupovat při podezření na takový čin. ČBK takovou směrnici schválila v roce 2015.

Ondřej Klapal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme