Katolická škola v Belfastu opět důvodem násilností

Okolí katolické dívčí školy v Belfastu se znovu stalo dějištěm nepokojů. V noci na dnešek tam při střetech mezi katolíky a protestanty utrpělo zranění 17 policistů. V ulicích severoirského města doslova řádilo na 500 lidí, kteří zapálili i několik aut včetně jednoho policejního. Kvůli obavám o bezpečnost dětí dnes škola zůstala zavřená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Belfastu | Foto: ČTK/EPA

Při vyvrcholení nepokojů, které trvaly do ranních hodin, bylo proti výtržníkům v severním Belfastu nasazeno na dvě stovky vojáků a stejný počet policistů. Republikáni a loajalisté obviňují jeden druhého z vyprovokování nepokojů. Protestanti tvrdí, že katolíci strhli věnec od památníčku taxikáře zavražděného před dvěma lety fanatikem z radikálně-nacionalistického křídla organizace IRA. Republikáni zase říkají, že byli napadeni rodiče a děti před katolickou školou Svatého kříže po včerejším vyučování.

Tři výrostci utrpěli zranění střelbou z brokovnic a museli být převezeni do nemocnice. Několik dalších lidí bylo zraněno pryžovými projektily vypálenými z řad policistů, kteří se snažili rozzuřené výtržníky rozhánět. Škola Svatého kříže je dnes zavřena rozhodnutím školní rady, protože nelze zajistit bezpečnost jejích žáků.

Násilnosti provázejí školu už od loňského září. V minulých měsících se před ní konala řada demonstrací radikálních protestantů, kteří tímto způsobem dávali najevo, že si nepřejí, aby katolické žákyně chodily na vyučování ulicí, kterou obývají protestanti; při několika demonstracích protestantští extremisté žákyním a jejich rodičům nadávali a v jednom případě někdo z nich mezi školačky hodil výbušninu.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme