Katolický svět se modlí za Jana Pavla II.

Papež Jan Pavel II. je ve velmi vážném zdravotním stavu. Hlava katolické církve si už vyžádala poslední pomazání. Papež má nestabilní krevní tlak, je při vědomí a klidný, obtížně ale dýchá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

K dýchacím obtížím a problémům s polykáním, kvůli kterým museli lékaři provést papežovi tracheotomii a zavést vyživovací sondu do žaludku, se přidaly další komplikace. Objevil se u něj zánět močových cest. Lékaři proto nasadili antibiotika. Ráno se u papeže dostavil septický šok a srdeční kolaps. Některá italská média uvedla, že papež upadl do komatu. Vatikán to záhy dementoval.

Vatikánský mluvčí Joacquín Navaro Valls odpoledne přednesl chvějícím se hlasem prohlášení o zdravotním stavu papeže. "V tuto chvíli je stav stále velmi vážný. Biologické parametry jsou proměnlivé, krevní tlak je nestabilní. Papež je stále jasné mysli, při vědomí a musím říct, velmi klidný. Pochopitelně má problémy s dýcháním."

Za papeže se modlí věřící na celém světě. Miliony věřících se modlily v Asii. Tisíce lidí přišly do kostelů v papežově rodném Polsku.

Vatikán se pomalu noří do smutku. Na Svatopetrské náměstí míří další a další lidé, aby se pomodlili za papežovo zdraví. Bazilika sv. Petra zůstane otevřená celou noc. V ní, ale i přímo na náměstí, stojí lidé se sepnutýma rukama, mnozí hledí upřeně do oken, za kterými Jan Pavel II. bojuje možná svou poslední bitvu. Přítomny jsou desítky televizních štábů, v pohotovosti je i policie, jejíž zvýšená přítomnost je patrná na první pohled. Do Vatikánu se sjíždí nejvyšší klérus.

Ke zvláštním bohoslužbám se sešli věřící také u nás. Například v biskupské katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. Český primas, kardinál Miloslav Vlk, který je v těchto chvílích v zahraničí, vyzval prostřednictvím Radiožurnálu věřící k modlitbám za Svatého otce.

"Bratři a sestry, já chci oslovit věřící, kteří cítí s papežem, který měl k naší zemi velice hluboký vztah. Já je chci oslovit a prosit, abychom se za papeže modlili o sílu, aby tento boj, poslední boj, šťastně vybojoval."

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme