Katoličtí kněží nesmí žehnat homosexuálním párům, uvedl Vatikán. Vyzývá ale, aby se chovali s respektem

Katoličtí kněží nesmí udělit požehnání homosexuálním párům. V odpovědi na otázku, zda lze žehnání udělit, to v pondělí uvedla Kongregace pro nauku a víru. Podle Vatikánu se nejedná o diskriminaci homosexuálů, ale o pravidlo, kterým se musí řídit obřady katolické církve. Stanovisko kongregace schválil i papež František, uvedla agentura AP.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V odpovědi kardinál uvedl, že se nejedná o diskriminaci homosexuálů. Zákaz se totiž vztahuje i na další partnerství, kdy dvě osoby žijí mimo manželství | Foto: Fabio Frustaci | Zdroj: Reuters

Podle kardinála Luise Ladariy Ferrera, který stojí v čele Kongregace pro nauku a víru, není možné udělovat požehnání vztahům a partnerstvím, které „předpokládají sexuální aktivitu mimo manželství“.

Mezi takové vztahy kardinál zahrnuje i homosexuální sňatky či partnerství. Podle jeho názoru by takový akt představoval napodobování žehnání manželům a svátosti manželství, což je z hlediska katolické nauky nepřípustné.

Ani přítomnost kladných aspektů v těchto vztazích nestačí k tomu, aby se jim dostalo požehnání, dodal kardinál.

V odpovědi kardinál uvedl, že se nejedná o diskriminaci homosexuálů. Zákaz se totiž vztahuje i na další partnerství, kdy dvě osoby žijí mimo manželství. Posudek vyzývá kněží, aby se chovali „s respektem a vlídností vůči osobám s homosexuálními sklony“.

Odpověď byla schválena papežem Františkem. V loňském roce byla zveřejněna část rozhovoru, ve kterém se papež kladně vyjádřil o uzákonění registrovaných partnerství, ovšem pouze ve světské, a nikoliv církevní rovině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme