Katoličtí kněží nesmí žehnat homosexuálním párům, uvedl Vatikán. Vyzývá ale, aby se chovali s respektem

Katoličtí kněží nesmí udělit požehnání homosexuálním párům. V odpovědi na otázku, zda lze žehnání udělit, to v pondělí uvedla Kongregace pro nauku a víru. Podle Vatikánu se nejedná o diskriminaci homosexuálů, ale o pravidlo, kterým se musí řídit obřady katolické církve. Stanovisko kongregace schválil i papež František, uvedla agentura AP.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všichni, kdo byli v bazilice, až na Františka, měli roušky. Jmenovaní si je sejmuli jenom když poklekli před papežem

V odpovědi kardinál uvedl, že se nejedná o diskriminaci homosexuálů. Zákaz se totiž vztahuje i na další partnerství, kdy dvě osoby žijí mimo manželství | Foto: Fabio Frustaci | Zdroj: Reuters

Podle kardinála Luise Ladariy Ferrera, který stojí v čele Kongregace pro nauku a víru, není možné udělovat požehnání vztahům a partnerstvím, které „předpokládají sexuální aktivitu mimo manželství“.

Mezi takové vztahy kardinál zahrnuje i homosexuální sňatky či partnerství. Podle jeho názoru by takový akt představoval napodobování žehnání manželům a svátosti manželství, což je z hlediska katolické nauky nepřípustné.

Ani přítomnost kladných aspektů v těchto vztazích nestačí k tomu, aby se jim dostalo požehnání, dodal kardinál.

V odpovědi kardinál uvedl, že se nejedná o diskriminaci homosexuálů. Zákaz se totiž vztahuje i na další partnerství, kdy dvě osoby žijí mimo manželství. Posudek vyzývá kněží, aby se chovali „s respektem a vlídností vůči osobám s homosexuálními sklony“.

Odpověď byla schválena papežem Františkem. V loňském roce byla zveřejněna část rozhovoru, ve kterém se papež kladně vyjádřil o uzákonění registrovaných partnerství, ovšem pouze ve světské, a nikoliv církevní rovině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme