Katoličtí kněží zneužili v Nizozemsku tisíce dětí

Nizozemští katoličtí kněží sexuálně zneužili za posledních více než šedesát let desítky tisíc dětí. Uvádí to komise, kterou sestavila samotná katolická církev. Výbor přezkoumával případy od roku 1945.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel svatého Jana v nizozemské Goudě | Foto: Pavel Novák

Podle vyšetřovací zprávy se podařily identifikovat stovky kněží nebo mnichů, kteří se na dětech sexuálního zneužívání dopouštěli. Sto padesát z osmi set podezřelých ze zneužívání je podle vyšetřovací komise stále naživu. Není jasné, kolik z nich ještě působí v katolické církvi.

Předseda komise a bývalý šéf křesťanskodemokratické strany Win Deetman uvedl, že se praktikoval zákaz „praní špinavého prádla na veřejnosti“. Neudělalo se nic, aby se skandálu zabránilo. Nikdo s obětmi nejednal, ani se nepokusil je odškodnit.

Tvrzení, že církevní činitelé o ničem nevěděli, je podle Deetmana neudržitelné. Biskupové a nadřízení duchovní neudělali nic, aby chování kněží a mnichů zabránili a ochránili děti.

Už v listopadu, kdy se závěrečná zpráva o zvěrstvech páchaných katolickými duchovními připravovala, schválili biskupové vyplacení odškodného stovkám obětí. Podle odhadů serveru Dutch News by katolickou církev v Nizozemsku mohla aféra přijít až na pět milionů eur.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme