Stovky lidí se v Katovicích modlily za zemřelé horníky a oběti tsunami v Indonésii

Několik set lidí se během nedělní mše v katovické katedrále Krista Krále modlilo za 13 horníků, kteří zahynuli v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Až na jednoho pocházely všechny oběti výbuchu metanu a následného požáru právě z Polska. Země v neděli za oběti drží den státního smutku. Vlajky na veřejných budovách visí na půl žerdi. Lidé v katedrále při proslovech nezapomněli ani na oběti vlny cunami, která zasáhla Indonésii.

Tento článek je více než rok starý.

Katovice (Polsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karvinsko, Stonava. Tato slova zněla katedrálou nedaleko centra slezské metropole v neděli po poledni opakovaně.

Karvinsko, Stonava. Tato slova zněla katedrálou nedaleko centra slezské metropole v neděli po poledni opakovaně. | Foto: Petr Sznapka | Zdroj: ČTK

Karvinsko, Stonava. Tato slova zněla katedrálou nedaleko centra slezské metropole v neděli po poledni opakovaně. Zmiňoval je ve svém proslovu často i katovický arcibiskup Wiktor Skworc. Důvodem tak častých zmínek bylo právě čtvrteční důlní neštěstí v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku.

Bánští záchranáři vyprostili další tři mrtvé z dolu ČSM, podle průzkumu stále hrozí výbuch

Číst článek

„Náš region má silnou hornickou tradici. Proto nás neštěstí v dole na Karvinsku tak zasáhlo,“ řekl arcibiskup. Znovu se podle něj ukázalo, jak je práce v podzemí nebezpečná. „Povolání horníka je těžké. Když jede klecí dolů, nikdy neví, zda vyjede i nahoru.“

Arcibiskup dodal, že pro horníka je největším nebezpečím voda, oheň a metan. Právě metan byl příčinou čtvrtečního neštěstí. „Je nutné podrobně prošetřit, co bylo příčinou této tragédie. V duchu jsme s rodinami mrtvých horníků,“ doplnil.

Katovický arcibiskup Wiktor Skworc během mše v katedrále Krista Krále | Foto: Petr Sznapka | Zdroj: ČTK

Na mši přišel i bývalý horník. „V dole v Katovicích jsem pracoval 30 let. Takže se dokážu vžít do pocitů rodin,“ řekl muž středního věku.

Kvůli smrti horníků na mši zamířil i starší manželský pár. „Byli jsme uctít památku našich mrtvých na nedalekém hřbitově. Spojili jsme to s tím, že se pomodlíme i za mrtvé horníky. Soucítíme s rodinami v tomto předvánočním období,“ řekl muž.

Státní smutek v Polsku

Polsko v neděli za oběti čtvrtečního důlního neštěstí na Karvinsku drží den státního smutku. Vlajky na veřejných budovách visí na půl žerdi, během celého dne se nebudou konat žádné sportovní ani zábavní akce.

Státní smutek vyhlásil v pátek polský prezident Andrzej Duda. „Můžeme být nyní duchem a modlitbou s (pozůstalými) rodinami, vzpomínat na ty, kteří zahynuli,“ řekl v sobotu prezident polskému veřejnoprávnímu rozhlasu.

Podzemím Dolu ČSM výbuch otřásl ve čtvrtek odpoledne. Zemřelo 13 horníků, tři skončili v nemocnici. Jeden ze zraněných je stále v kritickém stavu. Severní část dolu zůstává i nadále uzavřená.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme