Katrina má na kontě už 708 obětí

Hurikán Katrina, který před dvěma týdny udeřil na jihu Spojených států, si podle nejnovější oficiální bilance vyžádal už 708 obětí. Nejvíce lidí, 474, zemřelo ve státě Louisiana. Právě odtamtud má dnes prezident George Bush přednést projev k národu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavené domy v New Orleans | Zdroj: ČTK

Ve státě Mississippi zahynulo po Katrině 218 lidí, 14 na Floridě a dva v Alabamě, informovala agentura AFP s odvoláním na tamní úřady.

V nejpostiženějším New Orleansu stále pokračuje hledání mrtvých. Speciální týmy postupují dům od domu a pátrají po případných obětích hurikánu. Každý dům, který navštíví, označí oranžovou barvou.

Mnoho těl ale patrně nebude nikdy nalezeno, neboť je odnesla voda nebo zavalily tuny bahna. Úřady se obávají, že nejméně 160.000 domů bude nutné strhnout. Týká se to zejména domů v New Orleansu.

Analýzy vzorků vody, vzduchu a usazenin v New Orleansu poukázaly na přítomnost většího množství bakterií, atmosférického a chemického znečištění. Experti soudí, že kontaminace postižených oblastí nebude trvalá.

Přesto se někteří lidé do svých domovů už nebudou moci vrátit, jiní zase budou nuceni s návratem nějakou dobu počkat. Podle představitele louisianského ministerstva životního prostředí Mika McDaniela si však obyvatelé budou moci přijít pro věci.

Další hurikán pojmenovaný Ophelia dorazil k jihovýchodnímu pobřeží Severní Karolíny. Meteorologové očekávají, že pomalu se pohybující bouře potrvá dva dny a způsobí velké záplavy. V Severní Karolíně byly uzavřeny školy a přístavy, nejezdí trajekty a zavřené jsou i obchody. Asi 50 tisíc lidí je bez elektřiny.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme