Katrina udeřila na pobřeží USA, míří k New Orleans

Ničivý hurikán Katrina udeřil kolem poledne středoevropského času na pobřeží Louisiany. Do vnitrozemí už před ním uteklo milion obyvatel z New Orleans. Živel sice sestoupil z pátého a nejvyššího stupně síly na čtvrtý, stále ale jde o jednu z nejsilnějších tropických smrští, které kdy USA postihly. Očekává se, že zasáhne také pobřeží států Mississippi a Alabama a patrně i severozápadní část Floridy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spadlé stromy v ulicích New Orleans

Spadlé stromy v ulicích New Orleans | Foto: AFP

Podle posledních zpráv meteorologů vstoupila Katrina kolem 12:00 na pobřeží Louisiany v oblasti Grand Isle asi šedesát kilometrů jižně od New Orleansu.

Hurikán se pohybuje rychlostí 24 kilometrů za hodinu. Rychlost větru dosahuje asi 240 kilometrů za hodinu, což je jen o trochu nižší hodnota než ta, která přísluší hurikánu nejvyššího, páté stupně na Saffir-Simpsonově škále.

Podle propočtu rychlosti pohybu hurikánu a vzdálenosti New Orlenasu od pobřeží by měla bouře město zasáhnout zhruba kolem 15:00 SELČ. Hurikány se ale nad pevninou mění a zpomalují se, protože postrádají teplý mořský vzduch sloužící jako "motor", který je roztáčí.

Komu je život drahý, uprchl na sever od pobřeží Mexického zálivu, které od konce 60. let takové katastrofě nečelilo. Starosta New Orleans Ray Nagin nařídil pro 1,2 milionu obyvatel povinnou evakuaci, prezident George Bush vyhlásil stav ohrožení.

"Je obtížné slovy zdůraznit, jaké nebezpečí znamená tento hurikán pro obyvatele pobřeží Mexického zálivu. Žádám občany, aby ze všeho nejdříve zajistili svoje bezpečí a přesunuli se z ohrožených míst," prohlásil americký prezident.

Katrina by mohla by na moři vyvolat vlny vysoké až osm a půl metru. Jelikož největší město státu Louisiana leží pod hladinou moře, ocitlo by se tak pod vodou historické jádro města, kde by vodní hladina mohla dosáhnout až do šestimetrové výše.

Očekává se, že hurikán bude postupovat do vnitrozemí velmi pomalu. Stovky kilometrů pobřeží budou zničeny, spadnou lehké věže, smršť smete dřevěné stavby, rozkýve výškové budovy, strhá střechy zděných staveb a vytluče okna. Postižená oblast bude po řadu týdnů neobyvatelná. Miliony lidí zůstanou bez vody a elektřiny.

"Větry jsou samy o sobě dost silné na to, aby překročily konstrukční limity obytných domů. Budeme v tomto případě svědky rozsáhlého poškození, ne-li kompletního zničení většiny objektů, které budou v blízkosti jádra hurikánu," varoval v televizi CNN Ed Rappaport z Národního centra pro hurikány. Živel podobné síly postihl Louisianu naposledy v roce 1969, tehdy zemřelo 256 lidí.

V New Orleans zůstalo jen 30.000 lidí, kteří hledají záchranu hlavně ve sportovním komplexu Superdome. Vyklízení města nezpůsobilo paniku a většina dálnic v jeho okolí je již prázdná, zatímco kolony automobilů se pomalu pohybují směrem do vnitrozemí. Přesto si evakuace vyžádala oběti: v dopravních zácpách vytvořených velkým přesunem lidí zemřeli tři obyvatelé domu s pečovatelskou službou.

Odchod z města na poslední chvíli je už v tuto chvíli nemožný, protože nejsou k dispozici automobily ani jiná doprava. Odborníci uvedli, že jde o první povinné vyklizení města v americké historii. Z bezpečnostních důvodů doporučily úřady přechodné zastavení jaderné elektrárny Waterford ležící asi třicet kilometrů západně od New Orleansu. Uzavřeno je i neworleanské mezinárodní letiště.

Ředitel Národního střediska pro hurikány Max Mayfield označil Katrinu za "dokonalý" hurikán. S tlakem 902 milibarů, které jsou mírou pro intenzitu hurikánu, by se Katrina mohla stát jedním z nejsilnějších hurikánů v dějinách. Rekord zatím drží hurikán Labor Day, který v roce 1935 na floridských ostrovech Keys zabil na 600 lidí.

Už nyní je takřka jisté, že se ekonomické škody budou počítat v řádu miliard dolarů. Na pohromu se připravují především americké pojišťovny, které ponesou její podstatnou tíhu. Kvůli hurikánu roste rapidně i cena ropy na světových trzích. Americká ropa v Singapuru ráno vyskočila o více než 4,5 dolaru. Poprvé tak překročila magickou hranici 70 dolarů za barel. Katrina totiž o víkendu přiměla producenty snížit těžbu ropy v Mexickém zálivu o celou třetinu.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme