Katrině dochází dech, avšak zůstává postrachem

Hurikán Katrina, který se přehnal pobřežními oblastmi USA, bude možná nejdražším hurikánem v historii Spojených států. Silný vítr zasáhl státy Louisiana, Mississippi a Alabama a směřuje do vnitrozemí. Na pevnině ale postupně ztrácí na síle a v pětimístné škále byl přeřazen do kategorie jedna. Přesto se očekává, že napáchá velké škody. Na pohromu se připravují především americké pojišťovny a zajišťovny, které ponesou její podstatnou tíhu. Prezident George Bush vyhlásil státy Louisiana a Mississippi za oblasti postižené katastrofou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arnold James se snaží udržet na nohou | Foto: ČTK/AP

Americké město New Orleans čelí hurikánu Katrina. Větrná smršť ale město plnou silou nazasáhla, živel totiž postupoval východněji, než se původně předpokládalo. Odborníci také snížili hodnocení síly hurikánu, a to postupně z pátého až na první stupeň.

Hurikán dorazil do New Orleansu oslabený na stupeň tři s větry o rychlosti 200 km/h. Oko živlu se naštěstí městu vyhnulo, avšak město je dál vystaveno silným větrům i nebezpečí rozsáhlých záplav. Jak z oblasti hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, v New Orleansu zůstalo asi 100 000 lidí, kteří neuposlechli výzev na evakuaci. Ulice zaplavovala voda, ale historická Francouzská čtvrť je v pořádku. Největší pozornost na sebe upoutalo porušení střechy na Superdomu - sportovní hale, kde je nyní bez elektřiny ukryto na 10 000 osob.

Na americké pevnině živel dále zeslábl a byl později přeřazen z kategorie tři do dvojky a později do jedničky. Přitom koncem minulého týdne dosáhl nejvyššího stupně na pětimístné Saffirově-Simpsonově stupnici. V Mobile v Alabamě byly ještě před příchodem oka hurikánu rozsáhlé záplavy. Okolo 19. hodiny našeho času bylo v pondělí oko hurikánu asi 65 kilometrů jihozápadně od Hattiesburgu ve státě Mississippi. Americký prezident George Bush vyhlásil státy Louisiana a Mississippi za oblasti postižené katastrofou. Umožní to uvolnit peníze z federálních zdrojů na pomoc v obou státech.

Ředitel Národního střediska pro hurikány Max Mayfield označil Katrinu za "dokonalý" hurikán. S tlakem 902 milibarů, které jsou mírou pro intenzitu hurikánu, by se Katrina mohla stát jedním z nejsilnějších hurikánů v dějinách. Rekord zatím drží hurikán Labor Day, který v roce 1935 na floridských ostrovech Keys zabil na 600 lidí.

Už nyní je takřka jisté, že se ekonomické škody budou počítat v řádu miliard dolarů. Na pohromu se připravují především americké pojišťovny a zajišťovny, které ponesou její podstatnou tíhu. Kvůli hurikánu cena ropy v pondělí zlomila další rekord. Na singapurské burze se americká ropa prodávala za více než 70 dolarů za barel. Dražší ropa podle analytika společnosti Cyrrus Petra Bártka zvedne ceny benzinu i u nás.

Kvůli hurikánu už bylo zastaveno asi 40 procent celkové těžby ropy na americkém pobřeží Mexického zálivu. Očekává se však, že ani toto číslo není konečné, protože i v pondělí začaly další americké těžební firmy úřadům hlásit omezení produkce. Celkový rozsah škod ale zřejmě bude znám tehdy, až hurikán odezní.

Více se o hurikánu dočtete ZDE.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme