Katrině dochází dech, avšak zůstává postrachem

Hurikán Katrina, který se přehnal pobřežními oblastmi USA, bude možná nejdražším hurikánem v historii Spojených států. Silný vítr zasáhl státy Louisiana, Mississippi a Alabama a směřuje do vnitrozemí. Na pevnině ale postupně ztrácí na síle a v pětimístné škále byl přeřazen do kategorie jedna. Přesto se očekává, že napáchá velké škody. Na pohromu se připravují především americké pojišťovny a zajišťovny, které ponesou její podstatnou tíhu. Prezident George Bush vyhlásil státy Louisiana a Mississippi za oblasti postižené katastrofou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arnold James se snaží udržet na nohou | Zdroj: ČTK

Americké město New Orleans čelí hurikánu Katrina. Větrná smršť ale město plnou silou nazasáhla, živel totiž postupoval východněji, než se původně předpokládalo. Odborníci také snížili hodnocení síly hurikánu, a to postupně z pátého až na první stupeň.

Hurikán dorazil do New Orleansu oslabený na stupeň tři s větry o rychlosti 200 km/h. Oko živlu se naštěstí městu vyhnulo, avšak město je dál vystaveno silným větrům i nebezpečí rozsáhlých záplav. Jak z oblasti hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, v New Orleansu zůstalo asi 100 000 lidí, kteří neuposlechli výzev na evakuaci. Ulice zaplavovala voda, ale historická Francouzská čtvrť je v pořádku. Největší pozornost na sebe upoutalo porušení střechy na Superdomu - sportovní hale, kde je nyní bez elektřiny ukryto na 10 000 osob.

Na americké pevnině živel dále zeslábl a byl později přeřazen z kategorie tři do dvojky a později do jedničky. Přitom koncem minulého týdne dosáhl nejvyššího stupně na pětimístné Saffirově-Simpsonově stupnici. V Mobile v Alabamě byly ještě před příchodem oka hurikánu rozsáhlé záplavy. Okolo 19. hodiny našeho času bylo v pondělí oko hurikánu asi 65 kilometrů jihozápadně od Hattiesburgu ve státě Mississippi. Americký prezident George Bush vyhlásil státy Louisiana a Mississippi za oblasti postižené katastrofou. Umožní to uvolnit peníze z federálních zdrojů na pomoc v obou státech.

Ředitel Národního střediska pro hurikány Max Mayfield označil Katrinu za "dokonalý" hurikán. S tlakem 902 milibarů, které jsou mírou pro intenzitu hurikánu, by se Katrina mohla stát jedním z nejsilnějších hurikánů v dějinách. Rekord zatím drží hurikán Labor Day, který v roce 1935 na floridských ostrovech Keys zabil na 600 lidí.

Už nyní je takřka jisté, že se ekonomické škody budou počítat v řádu miliard dolarů. Na pohromu se připravují především americké pojišťovny a zajišťovny, které ponesou její podstatnou tíhu. Kvůli hurikánu cena ropy v pondělí zlomila další rekord. Na singapurské burze se americká ropa prodávala za více než 70 dolarů za barel. Dražší ropa podle analytika společnosti Cyrrus Petra Bártka zvedne ceny benzinu i u nás.

Kvůli hurikánu už bylo zastaveno asi 40 procent celkové těžby ropy na americkém pobřeží Mexického zálivu. Očekává se však, že ani toto číslo není konečné, protože i v pondělí začaly další americké těžební firmy úřadům hlásit omezení produkce. Celkový rozsah škod ale zřejmě bude znám tehdy, až hurikán odezní.

Více se o hurikánu dočtete ZDE.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme