Kauza Diag Human pokračuje. Britský soud zamítl další odvolání českého státu

Obchodní soud Anglie a Walesu zamítl odvolání českého státu proti nálezu z roku 2022, podle nějž má český stát společnosti Diag Human Čechošvýcara Josefa Šťávy zaplatit 570 milionů liber (16,8 miliardy Kč). Firma Diag Human to v pátek uvedla v tiskové zprávě. Vzhledem k tomu, že ani řízení u londýnského soudu, ani investiční arbitráž není ukončena, není otázka placení ani výše částky nyní na stole, reagovalo české ministerstvo financí.

Londýn/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní spisy

Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Miliardová platba od Česka má být odškodněním za zmařenou investici a údajné pochybení ministerstva zdravotnictví při výběru zpracovatele krevní plazmy. České ministerstvo financí se poté obrátilo na soudy.

Firma Towit a dva Švýcaři chtějí po Česku čtyři miliardy. Nárok vychází z kauzy Diag Human

Číst článek

„Ministerstvo financí ČR společně se svými právními zástupci se nyní podrobně seznamuje se zněním více než stostránkového rozsudku. K rozsudku nyní běží lhůta pro odvolání, během které se ČR rozhodne o svých dalších právních krocích, mimo jiné, zda se odvolá, či nikoliv,“ uvedlo ministerstvo.

Nynější rozsudek Vrchního soudu v Londýně nicméně podle ministerstva financí nijak nemění jeho předchozí rozhodnutí z března letošního roku, kterým soud určil, že rozhodčí tribunál v investiční arbitráži se měl zabývat otázkou, zdali má být náhrada škody přiznaná Šťávovi a Diag Human SE snížena o 30 procent v důsledku postoupení části pohledávky vůči České republice.

„Touto otázkou se tudíž bude muset rozhodčí tribunál znovu zabývat v březnu příštího roku, přičemž může rozhodnout o případném snížení náhrady škody dříve přiznané Šťávovi a Diag Human SE investičním rozhodčím nálezem,“ dodalo ministerstvo financí.

Prodat Budvar a zaplatit Diag Human? Nabízí se to, žertuje o prohrané arbitráži novinář

Číst článek

Obchodní soud Anglie a Walesu v červnu letošního roku projednával námitky českého státu, podle nějž investice nesplňovaly podmínky ochrany česko-švýcarské bilaterální smlouvy o ochraně investic, spor vznikl ještě před vstupem smlouvy v platnost a společnost Diag Human nebyla po červnu 2011 ovládána švýcarským občanem, což by podle Česka znamenalo, že nepožívá právní ochrany zmíněnou smlouvou. Soud v aktuálním rozsudku tyto námitky zamítl.

Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco. Z té druhé se později stala firma Diag Human.

V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že výběrové řízení nevyhrála a v dopise od ministerstva zdravotnictví pro firmu Novo Nordisk zazněly pochybnosti o solidnosti Conneca. Její nástupkyně Diag Human potom od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

Kauza Diag Human v čase

1991 – Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Úřad předběžně dohodl, že přijme nabídku dánské firmy Novo Nordisk a jejího českého partnera společnosti Diag Human.
1992 (březen) – Ministr zdravotnictví Martin Bojar napsal firmě Novo Nordisk, že tendr nevyhrála.
1995 – Diag Human začala po státu požadovat náhradu za ušlý zisk, který vznikl přerušením spolupráce s Novo Nordisk.
1996 – Ministr Jan Stráský rozhodl pro smírčí řízení s Diag Human podepsal rozhodčí smlouvu.
1997 – Rozhodčí senát uznal nárok firmy, což potvrdil i přezkumný senát a Diag Human nabídla ministerstvu smír, což ministerstvo odmítlo.
2000 – Ministerstvo zdravotnictví nabídlo smír, dopis pak rozhodčí senát označil za faktické přiznání viny a za poškození dobrého jména nařídil státu vyplatit firmě Diag Human 327 milionů korun.
2003 (leden) – Vláda schválila uvolnění částky.
2003 (červen) – Kauzou začala zabývat vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny.
2005 (březen) – Poslanci schválili zprávu, která mimo jiné konstatovala, že stát udělal chybu, že vůbec v roce 1996 předal spor arbitráži.
2008 – Arbitráž přiznala firmě Diag Human náhradu škody 8,9 miliardy korun, která narůstá o úroky. Diag Human nesouhlasila s částkou a také vláda se proti výsledku arbitráže odvolala
2014 – Přezkumný senát v roce 2014 podle státu určil, že veškeré právní kroky učiněné v tomto sporu po roce 2002 jsou bez právních účinků.
2015 – Česká republika oznámila, že spor skončil v její prospěch, s čímž Diag Human nesouhlasila.
2017 – Vypršela lhůta pro smírné řešení sporu a žalobci následně zahájili investiční arbitráž, ve které se domáhali, aby jim ČR zaplatila 52 miliard korun.
2022 (květen) – Rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně vydal nález, kterým nařídil České republice zaplatit žalobcům částku 15,5 miliardy korun. Vláda ale rozhodla o tom, že se Česko proti rozhodnutí odvolá.

Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme