‚Chtěli za to pět melounů.‘ Slovenskem hýbe nahrávka rozhovoru bývalého prokurátora Trnky a Kočnera

Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka se spolu s dalšími dvěma osobami pokusil podle listu Denník N vydírat šéfa finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovorů týkající se korupční aféry Gorila z doby před více než deseti let. List v pondělí na svém webu zveřejnil část nahrávky Trnkova rozhovoru s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, z něhož zmíněné informace vyplývají.

Bratislava (Aktualizováno: 15:34 14. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nahrávka poukazuje také na korupci poslanců při volbě šéfa prokuratury. Kočner je od loňska ve vazbě v souvislosti s ekonomickou kriminalitou, letos ho policie obvinila z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Haščák ale informace o údajném vydírání popřel.

Uplácela Penta slovenské politiky? U podnikatele Kočnera se našly nahrávky ke kauze Gorila

Číst článek

Korupční aféra vypukla koncem roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila. Popisují korumpování politiků a vysokých úředníků v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy. Korupce se podle dokumentů dopouštěla Penta, která za to podle tisku získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků.

Kočner podle nahrávky vulgárně nadával Trnkovi za to, že se společníky prý žádal peníze od Haščáka za nahrávky z Gorily, a kvůli tomu jim Kočner i hrozil smrtí.

Vyplývá z ní také, že nahrávku Gorila, kterou pořídila slovenská tajná služba SIS, dříve získal Kočner a sám ji prodal Haščákovi, byť kopii nahrávky nechal u Trnky.

Kauzu Gorila slovenská policie dosud nevyšetřila. Odcházející šéf vyšetřovacího týmu Gorily letos v září ale uvedl, že policii se podařilo potvrdit pravost hlasů z nahrávky o korupční aféře. Nahrávku z aféry Gorila policie loni našla na paměťovém klíči USB při domovních prohlídkách u Kočnera.

Haščák to popírá

Kočner v nahrávce s Trnkou hovoří také o korupci poslanců parlamentu, aby Trnka zůstal generálním prokurátorem. Sám Kočner i Haščák prý vyplatili poslancům shodně milion eur (25,8 milionu Kč). Trnkovi jako opozičnímu kandidátovi chyběl v roce 2010 ke zvolení ve sněmovně jediný hlas, když ho v tajné volbě podpořilo i několik koaličních poslanců.

Kočner u soudu odmítl vinu v kauze směnek. Podle obžaloby zpronevěřil 1,7 miliardy korun

Číst článek

Pro případ zvolení Trnky tehdejší premiérka Iveta Radičová předem pohrozila demisí. Trnka skončil v čele slovenské prokuratury v roce 2011, pak zůstal řadovým prokurátorem.

Nahrávka rozhovoru Trnky s Kočnerem dlouhá 70 minut podle listu, který zveřejnil i přepis nahrávky, pochází z roku 2014 a od loňska jí disponuje slovenská policie. Případ vyšetřuje, dosud ale nikoho neobvinila. Trnka podle nahrávky přímo nebral úplatky, ale jeho jménem tak činil Kočner, který se mu staral o peníze.

Hlavní část vyšetřování vraždy Jána Kuciaka skončila. Obhajoba spis dostane na přelomu září a října

Číst článek

Generální prokuratura uvedla, že vyhověla žádosti policie o zbavení Trnky mlčenlivosti; pozastavit výkon funkce prokurátora mu lze až po jeho obvinění. K odchodu Trnky z funkce vyzvala opozice i jedna z vládních stran. Prezidentka Zuzana Čaputová podle médií uvedla, že se potvrzují ty nejhorší představy o fungování právního státu v nedávné minulosti.

Haščák v tiskovém prohlášení popřel, jak údajné vydírají kvůli nahrávkám z aféry Gorila, tak skutečnost, že „by se někdy podílel i na jiných aktivitách“, které vyplývají z nahrávky mezi Kočnerem a Trnkou. Kočner ani Trnka kauzu zatím nekomentovali.

Slovenská média už dříve zveřejnila přepisy jiné Kočnerovy komunikace, kterou zajistila policie v jeho mobilním telefonu při vyšetřování Kuciakovy vraždy. Informace poukazují na Kočnerovy kontakty na politiky a na jeho vliv na rozhodování soudců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme