Kauza Gorila zatím volební preference Slováků příliš neovlivnila

Korupční kauza Gorila stále zaměstnává slovenská média, politiky i policii, která vyšetřuje možné spojení mezi státními činiteli a finanční skupinou Penta. Měsíc před volbami se kolem Gorily objevily nové informace. Už se například ví, proč se kauza jmenuje právě po primátovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spis Gorila odhaluje údajné propojení slovenských politiů se zájmovými skupinami

Spis Gorila odhaluje údajné propojení slovenských politiů se zájmovými skupinami | Zdroj: ČTK

O Gorile měla ještě do voleb vyjít kniha, kterou chystal novinář Tom Nicholson. Kauzou se už dlouho zabývá, teď ale čelí nátlaku finanční skupiny Penta, která nemá zájem, aby kniha vyšla.

K překvapení všech soud Pentě vyhověl a vydání knihy zakázal. Informace v ní obsažené by prý mohly neoprávněně narušit soukromí spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka.

Soudce přitom knihu ani neviděl, ani nečetl. Někteří politici proto označili postup soudu za protiústavní cenzuru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger zjišťoval další podrobnosti o kauze Gorila

Zjistilo se také, proč se kauza vlastně jmenuje Gorila. Pro název se podle deníku SME rozhodli pracovníci tajné služby, kteří zpracovávali odposlechy, z nichž potom spis Gorila vznikl.

Majitel odposlouchávaného bytu v Bratislavě jim totiž gorilu připomínal výškou a širokými rameny. Navíc za sebou měl kariéru v bezpečnostní agentuře a členům ochranky se někdy přezdívá gorily.

Některá média informovala, že kauza Gorila doslova otřásla volebními preferencemi Slováků. Ovlivnit prý mohla zejména pravicové voliče, kteří jsou citliví na korupci.

Například strana SDKÚ Mikuláše Dzurindy měla ještě v loňských volbách 16 procent hlasů, dnes má preference kolem 8 procent.

Na druhou stranu třeba Svoboda a Solidarita, která jako nejmladší parlamentní nováček nemá s Gorilou nic společného, nezaznamenala výrazný vzestup a je pořád na svých 7 procentech.

Stejně tak nejsilnější strana SMER si udržuje podporu kolem 40 procent voličů a neochvějně kráčí za volebním vítězstvím.

„Takže můžeme říct, že slovenská politická scéna se po Gorile zachvěla, ale neotřásla, a korupce zajímá spoustu voličů méně, než jako to může na první pohled vypadat,“ uzavírá zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger.

Vojtěch Berger, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme