Slováci posílají expremiérovi Ficovi ironické vzkazy. Kvůli kauze Gorila se fotí s colou

Na Slovensko se vrátila Gorila a ovládla slovenský internet. Nedořešená korupční kauza z roku 2011 je znovu celospolečenským tématem. Do většiny slovenských redakcí tento týden dorazil odkaz na nahrávku z kauzy, v níž figurují i vrcholní politici. Slováci tak zřejmě poprvé mohli slyšet to, o čem v předešlých letech pouze četli.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cola, nápoj

Příčina fotografií? Snímek z roku 2012. Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Zatímco Bratislavané, pokud chtějí vidět reálnou gorilu, musí do vídeňské zoologické zahrady, slovenský internet je tohoto savce plný. A stejně tak Coca-Coly. 

Člověk by mohl nabýt dojmu, že Slováci mají k nápoji výjimečný vztah, když se s ním s ním fotí. Cola v zemi pod Tatrami skutečně něco znamená, ale ze zcela jiného důvodu. I proto se tento týden sociální sítě zaplnily fotografiemi lidí s colou, kteří v podstatě posílali ironickou zdravici expremiérovi Robertu Ficovi z vládní strany Smer. 

Důvod? Když se v roce 2011 poprvé objevily na internetu přepisy údajných rozhovorů šéfa investiční skupina Penta Jaroslava Haščáka s tehdy vládními politiky i těmi opozičními a dalšími významnými funkcionáři, byla u přepisu jednoho z rozhovorů poznámka, že přichází hlas podobný Robertu Ficovi a na začátku hovoru prosí o právě o colu.

,Z našeho Slovenska udělali mafiánský stát.‘ Korupční nahrávka Gorila vyhnala Slováky do ulic

Číst článek

Provokativní zdravice 

Zaznělo toho mnohem víc, ale na nápoj si pamatují všichni. Pro kauzu Gorila se stala symbolem. O rok později, v roce 2012, Robert Fico se svým Smerem drtivě vyhrál parlamentní volby a celou zem obletěly fotografie, jak budoucího expremiéra zvedají nad hlavy jeho spolustraníci a on s úsměvem na rtech drží v ruce colu.

Působilo to také jako zdravice, ale provokativní. Nevyřešená kauza Gorila se stala jedním z traumat slovenské společnosti.

Slovenským médiím někdo zaslal nahrávku z korupční kauzy Gorila, záznam má 39 hodin

Číst článek

Když tento týden rozeslal anonym většině slovenských redakcí odkaz na 39 hodin trvající nahrávku s údajnou Gorilou, vrátily se fotografie i s colou.

Dění glosoval i samotný výrobce sladkého nápoje – se sloganem „Konečně to slyšíte i vy“ a fotografií zvukové křivky ve tvaru typické skleněné láhve.

A tak i tato aféra - jako každá jiná - vyvolává kromě rozhořčení, protestů a nespokojenosti také vlnu satiry. Server Fičí sestavil třeba soundtrack Gorily. Zaměřil se na to, jaké písně v nahrávce hrají v pozadí. Je jich podle serveru 26 a jsou žánrově nevyhraněné. V bytě na Vazovové tak údajně zazněla třeba americká popová zpěvačka Anastacia, úvodní píseň k seriálu Přátelé nebo Chinaski.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme