Kauza Havana-Praha na mrtvém bodě

Kauza Havana-Praha uvázla na mrtvém bodě. Další diplomatická jednání se dají očekávat až v druhé polovině týdne. Včera se příbuzným podařilo setkat s vězněným Ivanem Pilipem a Janem Bubeníkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak informuje náš zvláštní zpravodaj na Kubě Filip Kanda, tento týden se k případu Pilipa a Bubeníka vyjádří mezinárodní politická scéna. Kubánské úřady od posledního velmi obecného obvinění neposkytly žádné podrobnosti vyšetřování. Očekávají se kroky zvláštní komise Evropské meziparlamentní unie, která má do Havany přicestovat tento týden. Mezitím revoluční struktury na ostrově brojí proti imperialismu a jeho nebezpečí. Včera bylo důvodem masových shromáždění a zvolání Vence Rémus 148. výročí narození národního hrdiny José Martího.

Za vězněním dvou Čechů na Kubě je podle amerického tisku snaha Havany podkopat status nevládní americké instituce Freedom House u Organizace spojených národů. Floridský list El Nuevo Erald se pozastavuje nad tím, proč seKuba rozhodla exemplárně poterstat zrovna Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Podle deníku El Nuevo Erald je za tím snaha Havany uštědřit odvetu nevládní organizaci Freedom House, která se netají tím, že podporuje nastolení demokraticie v totalitních režimech včetně Kuby. Podle floridského deníku chtějí Kubánci zpochybnit postavení Freedom House u Organizace spojených národů. Člen kubánské mise u OSN Rafael Dausá protestoval proti žádosti Freedom House o status poradního orgánu o hospodářské a sociální rady OSN. Další jednání o této žádosti bylo odloženo na květen. Kuba se podle listu zároveň pokouší napadnout nevládní status FH u komise OSN pro lidská práva v Ženevě. Havanu dráždí, že FH dává na půdě komise OSN prostor kritickým hlasům kubánských disidentů.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Filip Kanda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme