Kauza odvolání šéfa FBI? Velmi vážná, může být ohrožena ústava, varuje bývalý velvyslanec

Vláda Donalda Trumpa čelí rostoucímu tlaku amerických kongresmanů kvůli nejnovějším kauzám. Demokraté i republikáni žádají vyjasnění podezření, že prezident mohl mařit spravedlnost svou žádostí, aby bývalý ředitel FBI James Comey zastavil vyšetřování Trumpova bývalého poradce Michaela Flynna kvůli Rusku. Takhle se prezidenti chovat nesmějí, komentuje právník, odborník na politickou etiku a také bývalý velvyslanec Spojených států v Česku Norman Eisen.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý velvyslanec Spojených států amerických v Česku Norman Eisen na fotografii z roku 2014 | Foto: Michal Růžička/MAFRA/Profimedia

„Nejnovější zprávy kolem prezidenta jsou takové, že Donald Trump otevřeně a výslovně požádal Jamese Comeyho, aby zastavil vyšetřování ruských konexí Michaela Flynna a úplně ho nechal na pokoji. Tvrdí to interní zpráva, kterou Comey hned po schůzce sepsal," řekl Radiožurnálu odborník na politickou etiku a také bývalý velvyslanec Spojených států v Česku Norman Eisen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza odvolání šéfa FBI? Velmi vážná, může být ohrožena ústava, varuje bývalý velvyslanec. Mluvila s ním zpravodajka Lenka Kabrhelová

„Takhle se ale prezidenti chovat nesmějí. Dostáváme se tím na úplně novou půdu, kde může být ohrožena ústava. Podle mne je naprosto nezbytné, aby se stalo následující: Kongres musí naplánovat slyšení a nezávisle vyšetřit možné zneužití pravomoci prezidentem. Je mi to velmi líto, ale otevíráme novou kapitolu, která vůbec není šťastná," dodal Eisen, který působil jako šéf etického panelu v bývalé vládě někdejšího prezidenta Baracka Obamy.

Už před měsíci spolu s kolegou Richardem Painterem, který pro změnu působil jako etický „car" v Bushově administrativě, prezidenta varovali před konfliktem zájmů. Dokonce na něj podali žalobu kvůli příjmům ze zahraničí.

NYT: Trump žádal odvolaného šéfa FBI, aby zastavil vyšetřování svého poradce Flynna

Číst článek

Teď oba právní experti varují, že prezident mohl překročit vytyčené pravomoci a dopustit se trestného činu. Mohla by podle Normana Eisena situace být tak vážná, že by mohla vést až k impeachmentu?

„Je to podle mne velmi vážná situace. Nechci předjímat, kam až můžeme dojít. Chtěl bych ale, aby Kongres vše velmi pečlivě prošetřil. Víc než kdy jindy je také potřeba jmenování zvláštního vyšetřovatele. Není možné, aby celou záležitost spojenou s prezidentem Trumpem vyšetřovaly osoby, které on sám do funkce jmenoval. Na to je nezbytná osoba zvenčí," vysvětlil Eisen pro Radiožurnál.

Vměšování Ruska vidíme po celé Evropě, říká Eisen

Ministerstvo spravedlnosti ji už vybralo. Vyšetřování ruského angažmá ve volbách a možného napojení Trumpova volebního štábu na Rusko nově povede bývalý ředitel FBI Robert Mueller.

Politici obou stran krok chválí. Spojené státy jsou ale dál v bezprecedentní situaci, ještě nikdy se vláda tak krátce po začátku funkčního období nepotýkala s tak hlubokými problémy a závažnými obviněními. Jak zásadní důsledky může mít kauza pro důvěryhodnost celé země?

Bývalý šéf FBI James Comey (vlevo) a americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

„Je to skutečně úplně nová situace. Je smutná pro Spojené státy a vzhledem k americké vůdčí roli je to smutné i pro celý svět. Pro přátele v Česku i pro Evropu je to znepokojující kvůli angažmá Ruska. Vměšování, zasahování a potíže, které Rusko působí, vidíme po celé Evropě. Skutečně mě mrzí, že to teď dorazilo i k našim břehům," podotýká Eisen.

„Ve Spojené státy mám ale důvěru, že dřív nebo později se z toho dostaneme a pevnější bude i naše spojenectví. Nakonec to dobře dopadne, i když nás po cestě asi čeká plavba pořádně rozbouřenými vodami," uzavírá právník, odborník na politickou etiku a také bývalý velvyslanec Spojených států v Česku.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme