Kauza Tymošenkové zastiňuje fotbalové Euro

Největší hvězdou letošního fotbalového mistrovství Evropy ve fotbale se už teď stala Julija Tymošenková. O nikom jiném se totiž v souvislosti se šampionátem nemluví tak často jako právě o bývalé ukrajinské premiérce. Ta si sice odpykává za mřížemi sedmiletý trest, ale momentálně je na léčení v nemocnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Tymošenková | Foto: ČTK/AP, Sergei Chuzavkov

V centru Kyjeva lidé skoro denně slaví blížící se mistrovství Evropy ve fotbale. Sportovní událost ale zastínila politika. Konkrétně kauza Julije Tymošenkové. Před pár dny ji poprvé v nemocnici navštívila její dcera Jevgenije.

„Uviděla jsem ji poprvé na vlastní oči po převozu z vězení a hodně zhubla. Má tak o deset kilo méně a vypadá velmi slabě. Teď musí postupně nabrat sílu po hladovce,“ říká Jevgenija Tymošenková. V nemocnici ji navštívil také její advokát Sergej Vlasenko. Zaskočilo ho, pod jakou kontrolou tam opoziční politička je.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pár týdnů před startem EURA se fotbal na Ukrajině stal součástí politiky a naopak. V Kyjevě se o tom přesvědčil náš zpravodaj Petr Vavrouška.

„V jejím nemocničním pokoji jsou tři videokamery. Přitom ve stejné místnosti je léčena, musí se svlékat a nemá tedy žádné soukromí. Kamery jsou také všude, kde probíhají vyšetření,“ říká mi obhájce Tymošenkové a pokračuje ve stížnostech.

„Došlo už také k bezprecedentní situaci, kdy vězeňská služba bez souhlasu Julije Tymošenkové zveřejnila přesný scénář její léčby a konkrétních vyšetření. To je přece nepřípustné,“ dodává advokát.

Zachování lékařského tajemství je v tomto případě důležité, jak připomíná politolog Vladimir Fesenko: „ V autoritářských režimech se totiž zdravotní stav politického oponenta využívá jako nástroj politického boje a zničení konkurence,“ varuje Fesenko.

Momentálně se ale zdraví a podmínky věznění Juliji Tymošenkové využívají spíše k bojkotu mistrovství Evropy ve fotbale. Obhájce političky je pro.

Vděčnost českým politikům

„Pokud si evropští politici myslí, že bojkot Eura je efektivní způsob politického nátlaku na prezidenta Janukovyče, tak my to podporujeme,“ říká právník Vlasenko a vyřizuje vzkaz Julije Tymošenkové:

„Je vděčná českým politikům, prezidentovi Václavu Klausovi, který se odmítl zúčastnit summitu v Jaltě. Podpora České republiky je pro ni velmi důležitá.“

A její pravá ruka, někdejší vicepremiér v její vládě Alexandr Turčynov k tomu říká: „Společný postup Západu ukazuje, že v hodnocení Ukrajiny jsou zajedno: Omezuje se u nás demokracie, svoboda slova, političtí oponenti čelí represím,“ soudí politik.

To, že se evropští politici začali výrazně zajímat o věznění bývalé premiérky, jí určitě pomohlo. Přiznává to i politolog Fesenko: „Pokud by nebylo hrozby bojkotem Eura, určitě by se o situaci kolem Tymošenkové tolik nemluvilo. Evropa by si její kauzy tak nevšímala.“

Ukrajinští příznivci Julije Tymošenkové vyšli do ulic | Foto: ČTK/AP, Alexey Furman

Ale běžný Ukrajinec aktuální spor na ose fotbal-Tymošenková-bojkot nijak zásadně neprožívá. „Snažím se politickou situaci o nás nekomentovat. Podle mého by měl sport stát mimo politiku. Bohužel ale žijeme v zemi, kde se stal součástí politické intriky,“ říká čtyřicetiletý fotbalový fanoušek Grigorij. A o něco mladší Nikolaj dodává:

„Myslím, že je nutné oddělovat sport a politiku. Ukrajina se snažila na turnaj připravit, pro nás je to velký svátek a bojkotu je nám proto líto.“

Ukrajinská justice bude opět jednat o Tymošenkové. Propuštění se nečeká

Číst článek

A co si o zpolitizování šampionátu myslí UEFA? Na to se Patr Vavrouška ptal ředitele turnaje na Ukrajině, kterým je Markijan Lubkivski.

„Nemícháme obě věci, fotbal a politiku, dohromady. Rád bych připomenul, že všechny ukrajinské politické strany podepsaly garanci, že nebudou mistrovství využívat k politickým účelům,“ dodává zástupce UEFA.

Největším úspěchem každého týmu bude turnaj vyhrát. A jaké ambice má politická družina Julije Tymošenkové?

„Našim hlavním cílem je dokázat, že všechna obvinění vůči ní jsou nezákonná a lživá,“ říká její advokát. A její zástupce v čele opoziční strany Alexandr Turčinov dodává: „Vítězstvím bude to, až bude Julija Tymošenková na svobodě.“

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme