Německo 0:3 Česko

Kauza WikiLeaks: Assange se odvolává proti vydání do Švédska

Britský nejvyšší soud dnes uzavře odvolání Juliana Assange proti jeho vydání do Švédska na základě eurozatykače. Vůdčí osobnost serveru Wikileaks, který zveřejnil citlivé dokumenty americké vlády, je v severské zemi podezřelý ze sexuálních zločinů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange před londýnským soudem | Zdroj: Reuters

Julian Assange označuje obvinění za vykonstruovaná a zpolitizovaná. Pokud známý Australan neuspěje s odvoláním v Londýně, zbývá mu poslední pokus u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Podle Assangeovy právní zástupkyně Diny Rosové hlavní zásada spočívá v tom, že osoba, která vystavuje evropský zatykač, musí být jak nezávislá, tak nestranná. A jelikož švédská prokurátorka se podílela na kauze proti Assangeovi, nesplňuje ani jednu z uvedených zásad a zatykač je proto neplatný.

Proti tomu švédští právní odborníci argumentují, že prokurátoři ve Švédsku většinou uplatňují justiční a nebo polojustiční roli. Tyto argumenty teď zkoumá sedm členů Nejvyššího soudu v Londýně.

Milan Kocourek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme