Kauzou Pussy Riot se opět zabývá soud. Punkerky se odvolaly

Moskevský městský soud dnes bude projednávat odvolání tří členek punkové skupiny Pussy Riot proti srpnovému rozsudku, podle kterého mají za provokativní vystoupení v moskevském chrámu Krista Spasitele strávit dva roky za mřížemi. Obhájci lidských práv čekají, zda dojde ke zmírnění trestu, po němž volají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pussy Riot - Marija Aljochinová, Jekatěrina Samucevičová a Naděžda Tolokonnikovová v soudní síni při odvolacím řízení

Pussy Riot - Marija Aljochinová, Jekatěrina Samucevičová a Naděžda Tolokonnikovová v soudní síni při odvolacím řízení | Zdroj: Reuters

Soudkyně Marina Syrovová původní rozsudek odůvodnila tím, že odsouzené punkerky se snažily vyvolávat náboženskou nesnášenlivost a urážet city věřících.

„Myslíme si, že náboženská nesnášenlivost tam nebyla, že celý proces je o svobodě slova a projevu. Pro někoho mohl být ten protest v kostele ofenzívní, ale je podle nás legitimní,“ oponuje mluvčí české pobočky Amnesty International Martina Pařízková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke kauze Pussy Riot a okolnostem, které vyvolala, hovořili ve Světě o deváté mluvčí české pobočky AI Martina Pařízková a komentátor ČRo 6 Libor Dvořák

AI považuje Pussy Riot za politické vězenkyně, kardinál Dominik Duka je zdrženlivější – podle něho se v kostele dopustily minimálně výtržnosti.

Za propuštění punkerek zorganizovala AI petici, kterou podepsalo 5 tisíc lidí. Na včerejší protest s názvem Nás neumlčíte! přišlo před ruskou ambasádu 40 až 50 podporovatelů.

„Čekáme, jak odvolací řízení dopadne a tomu přizpůsobíme nějaké další akce. Nám by se samozřejmě nejvíc líbilo, kdyby padnul osvobozující rozsudek a tím by celá kauza skončila,“ přiznává Pařízková.

Podle komentátora stanice Český rozhlas 6 Libora Dvořáka je osvobození členek Pussy Riot málo pravděpodobné. „Ale zmírnit by rozsudek mohl. S největší pravděpodobností teď půjde o takovou licitaci, kam až půjde ten ‚putinsko-kyrilovský‘ blok,“ odhaduje.

„Minulý týden jsem o tom mluvil v Moskvě s řadou lidí. Není prý vyloučeno, že patriarcha Kyril sám světské moci řekl, aby ženy exemplárně potrestala. Potom zřejmě pochopili, že to přehnali, a teď jsme svědky jistého orodování pravoslavné církve za ty tři dívky a dohadování, co s kauzou dál,“ dodává.

Opozice se obává zneužitelnosti nového zákona

Pussy Riot natočily v pravoslavném chrámu takzvanou „punkovou modlitbu“ proti současnému ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruskému patriarchovi Kyrilovi před posledními prezidentskými volbami v únoru tohoto roku.

„Byl jsem v Moskvě shodou okolností i v březnu, kdy se ty tři mladé ženy dostaly do vazby. Chrámová stráž je původně vytlačila ven, ale tam je zatkla milice, která je vždy přítomna u chrámu Krista Spasitele. Tento chrám je totiž v prvé řadě oficiální místo, s nímž je spojováno významné politikum, a pak teprve svatostánek,“ vysvětluje Dvořák.

V Rusku se údajně chystá zákon, podle kterého za urážku citů věřících a za znesvěcení svatyň mají hrozit v prvním případě tři a ve druhém pět let za mřížemi. Liberální politologové a představitelé opozičních organizací se však obávají snadné neužitelnosti takové právní normy. Za urážku náboženského cítění občanů by bylo možné označit cokoli.

Martin Křížek, Lucie Maňourová, Libor Dvořák, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme