Kavan: Naše blízkovýchodní politika by mohla být nevyvážená

Česká politika na Blízkém východě by mohla být vnímána jako nevyvážená. Obává se toho ministr zahraničí Jan Kavan. Šéf naší diplomacie totiž včera nakonec jednal s izraelským premiérem Arielem Šaronem, přestože jeho schůzka s hlavou Palestinců Jásirem Arafatem se nekonala. Podle dobře informovaných zdrojů zakázal Kavanovi schůzku s Arafatem sám premiér Miloš Zeman. Ten to ale popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron a Jan Kavan | Foto: ČTK/AP

Premiér Miloš Zeman popřel informace tisku, že zakázal svému ministru zahraničí Janu Kavanovi setkání s palestinským předákem Jásirem Arafatem. Zprávu o tom, že se schůzka neuskuteční, prý dostala vláda už při schvalování Kavanovy cesty. Šéf diplomacie ale naznačil, že Zeman si jeho schůzku s Arafatem nepřál. Premiér podle něj na schůzi vlády řekl, že česká zahraniční politika by měla být důsledná s tím, že on se při návštěvě Izraele s Arafatem také nesetkal.

Podrobný program Kavanovy náštěvy Izraele, který měl k dispozici novinářský doprovod přitom ještě jednání s Arafatem zahrnoval. Kavan oznámil zrušení schůzky až v sobotu v Ramalláhu.

Mluvčí ministra Kavana Aleš Pospíšil Radiožurnálu řekl, že česká zahraniční politika vůči Blízkému východu je vyvážená a že ministerstvo lituje, že se schůzka s Arafatem nakonec nekonala. "Já uznávám že poté, co nebylo možné realizovat schůzku s panem předsedou Arafatem, kterého považujeme za legitimního představitele palestinského lidu, který může přivést Palestince zpět k jednacímu stolu, jsme zamýšleli upustit od schůzky s premiérem Šaronem. Ta však již byla do všech detailů připravena a její zrušení by zřejmě vyvolalo mnoho dalších otazníků a jen by zvýšilo množství spekulací a proto se ministr Kavan s izraeským premiérem sešel a to i přesto, že došlo k jistému narušení vyváženosti kontaktů."

Jak Kavan pro Radiožurnál dále konstatoval, že vztah Izraelců a Palestinců se oproti období před dvěma lety radikálně změnil. "Dnes od těch samých lidí cítíte často depresi, beznaděj anebo jakousi výzvu Mezinárodnímu společenství: Zkuste nám pomoci vytvořit rámec, v němž můžeme potom bilaterálně najít společnou řeč, ale teď ta absence důvěry, jakékoli důvěry, je tak malá nebo téměř nulová, že začít zítra smysluplné jednání o míru není možné."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kavan: Jejich vztah se změnil

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme