Kavan se ujímá předsednictví Valného shromáždění

V newyorském sídle OSN se dnes sejdou zástupci všech zemí Valného shromáždění. Hlavními body 57. zasedání jsou přijetí Švýcarska do OSN a inaugurace nového předsedy Valného shromáždění, kterým se stal Jan Kavan. Bývalý šéf české diplomacie přednese projev, ve kterém vyloží priority svého předsednictví. Zasedání, jehož hlavní část potrvá do konce září, se zúčastní stovka šéfů států a desítky ministrů zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka OSN | Foto: OSN

Před zahájením schůze Valného shromáždění se má Kavan setkat i s americkým prezidentem Georgem Bushem. Nový předseda Valného shromáždění má zveřejnit priority roční řídící funkce. Jak Jan Kavan řekl Českému rozhlasu, po zvolení do funkce 8. července vedl jednání především s velvyslanci zemí Rady bezpečnosti a členy americké administrativy. Jedním z nejtěžších úkolů Jana Kavana bude sladit názory 200 členů OSN se zájmy právě Spojených států, zejména v otázce postupu proti Iráku. Vysoká představitelka amerického ministerstva zahraničí už dříve Českému rozhlasu potvrdila schůzku George Bushe s Janem Kavanem těsně před zahájením prvního dne jednání Valného shromáždění. Nechtěla ale dále komentovat samotnou volbu Jana Kavana předsedou tohoto klíčového orgánu světové organizace. Předseda shromáždění už nemůže dále hájit pouze zájmy České republiky, ale většiny členských zemí.

Debata v OSN se nyní soustředí na boj proti terorismu a konkrétně na otázku vojenského útoku proti Iráku, který prosazují Spojené státy. Americký prezident George Bush zřejmě dá ve čtvrtek na půdě OSN Iráku poslední ultimátum k bezpodmínečnému přijetí zbrojních inspektorů.

Podle pozorovatelů se však neočekává, že by Irák kontrolní tým přijal. Proto má Bush v projevu zdůvodňovat i nutnost preventivního úderu proti Bagdádu. Spojené státy dávají protiiráckou akci do souvislosti s loňskými teroristickými útoky na New York a Washington.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme