Kavárny či obchody v Cameronově okrsku názor na brexit moc nevyjadřují, jsou však i výjimky

Ve Spojeném království dnes voliči rozhodují o případném odchodu země z Evropské unie. V malebném městečku Witney, kde má svůj volební obvod premiér David Cameron, zdobí okna a ploty zhruba ve stejném počtu nálepky s modrou barvou prounijního tábora „Remain" i červené plakáty kampaně „Vote Leave“. Majitelé obchodů, kaváren či restaurací bývají většinou zdrženliví a otevřeně se nepřidávají na tu či onu stranu, jsou však i výjimky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městečko Witney před hlasováním o brexitu. Manželé Rosa a Jim mají jasno, zůstat v EU | Foto: Jiří Hošek

Jednou z takových výjimek je „prounijní“ květinářství v centru Witney, které vedou manželé Rosa a Jim.

„Podle mě se hodně lidí bojí, že by přišli o zákazníky, že by jejich názor mohl někomu vadit. My jsme dospěli k závěru, že nemáme co ztratit. Devadesát devět a půl procenta našich květin pochází z Nizozemska. Odchod z Evropské unie by se nás okamžitě dotknul, tak se nebojíme to říct. Ale jinak lidé konkrétně tady v té oblasti mají strach vyjádřit svůj názor,“ říká Jim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru před hlasováním o brexitu v městečku Witney, kde má volební obvod britský premiér, přiblížil zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Rosa – která je původem ze Severního Irska – potvrzuje, že se debaty lidí točily v podstatě jen kolem imigrace. Sama si nemůže vynachválit údajně zdvořilé a slušné polské nebo litevské zákazníky. I proto se na straně zastánců unijního členství otevřeně angažuje.

„Máme tu i nějaké letáky kampaně Remain, které si zákazníci můžou vzít. Pokud se chtějí o referendu pobavit, tak jim rádi řekneme svůj pohled na věc. Ty reakce jsou smíšené a nebudeme do pátečního rána vědět, jak to dopadne. V tuhle chvíli jsme ale velmi, velmi znepokojení,“ podotýká Rosa.

Majitel prodejny a půjčovny motorek Mike Wheeler popisuje, že i když má dům premiéra Camerona v podstatě za rohem, ministerského předsedu ani lidi z jeho tábora během kampaně nezahlédl.

A i když prý Davida Camerona považuje za správného chlapíka, v referendu bude hlasovat pro odchod z EU.

„Asi z devadesáti procent je můj postoj spojený s otázkou imigrace. Na ten problém není žádná dobrá odpověď, dokud jsme v Evropské unii. Takže podle mě musíme vystoupit a začít si vybírat, koho k nám pustíme. Lidé kolem premiéra sice tvrdí, že by se nic nezměnilo, ale já tomu nevěřím," říká Mike, který svoji motoristickou prodejnu provozuje už 50 let.

Jeho kamarád Ross opřený ležérně o pult si myslí, že emoce z lidí po hlasování rychle vyprchají. Politicky to pak vidí docela originálně.

„Myslím, že v konečném důsledku je dost jedno, jak to dopadne. Podle mého názoru zvítězí varianta setrvání v unii. Myslím si ale, že ty silné nálady pro brexit můžou premiéra a jeho vyjednávací pozici se zbytkem EU posílit. Třeba Cameron v Bruselu řekne, že jestli svoje požadavky neprosadí, tak bude další referendum,“ dodává Ross.

Městečko Witney před hlasováním o brexitu. Kampaň za odchod z EU | Foto: Jiří Hošek

Jiří Hošek, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme