Vraždy ze cti na ruském severním Kavkazu měly za poslední roky téměř 40 obětí, většinou žen

Na severním Kavkazu, který je součástí Ruska, se desítky žen staly obětí vražd, spáchaných ve jménu rodinné cti jejich mužskými příbuznými. Při těchto zločinech od roku 2008 do loňského roku přišlo o život 36 žen a tři muži, uvedl server Newsru.com s odvoláním na zprávu nevládní organizace Právní iniciativa.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístavní město Kaspijsk v Dagestánu (ilustrační snímek) | Foto: Yelena Afonina | Zdroj: Fotobanka Profimedia/TASS

Sociologický výzkum se konal v Dagestánu, Ingušsku a Čečensku. Autoři zprávy upozorňují, že vraždy žen „ze cti“ jsou jednou z nejkrutějších podob domácího násilí. Vraždy - nejčastěji neprovdaných děvčat či rozvedených žen - se mnohdy páchají na základě pouhých dohadů a pomluv, protože i ty špiní „rodinnou čest“ bez ohledu na skutečné chování oběti.

Nejčastěji se tyto vraždy páchají noži a sekyrami, ale dochází i k uškrcení, udušení či utopení. Stává se ale také, že ženy bývají donuceny k sebevraždě, uvedl server Newsru.com.

Tabu

Většinou tyto vraždy zůstávají neodhaleny, protože o nich nikdo nechce mluvit, příbuzní je tají a úřady se jich snaží nevšímat, anebo na ně odpovídají mírnými tresty. Ze zmiňovaných případů se jen 14 dostalo k soudu. Oficiální statistika, kolik vražd ze cti se v Rusku páchá, neexistuje, a tak je skutečný počet nejspíše mnohem vyšší, než se podařilo odhalit výzkumníkům rozhovory s 26 experty a 44 příbuznými obětí a vrahů.

Na ruské ochránce práv z Memorialu opět zaútočili. Tentokrát lehla popelem kancelář v Ingušsku

Číst článek

Někteří z nich tvrdili, že vraždy ze cti dosahovaly vrcholu v 90. letech minulého století, zatímco nyní o nich není skoro slyšet - a někteří se domnívali, že by bylo záhodno obrodit tuto tradici, protože je „užitečná pro společnost“. Celkově však toto téma zůstává na Kavkaze tabu.

Čečenský ministr Džambulat Umarov tyto poznatky v rozhlasové stanici Govoriť Moskva odmítl jako „provokaci“ zrozenou z „agonie liberálů“. Severní Kavkaz se podle něj dávno stal „terčem“ nevládních organizací, které se snaží tamní muslimskou společnost vykreslit jako „jeskynní“. Sama zpráva však „vraždy ze cti“ nepřipisuje muslimské víře, ale spíše patriarchální a autoritářské společnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme