Ruský spojenec Kazachstán neuzná možnou anexi východní Ukrajiny, odmítá konání referenda

Kazachstán, blízký spojenec Moskvy, neuzná možné připojení východoukrajinských oblastí k Rusku. Uvedlo to v pondělí podle agentury Reuters kazachstánské ministerstvo zahraničí. V oblastech na východě Ukrajiny minulý týden začalo hlasování o jejich připojení k Rusku, které proruské úřady označují za referendum. Hlasování neuznává Ukrajina ani západní státy.

Astana (Kazachstán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kasym-Žomart Tokajev

Kasym-Žomart Tokajev | Zdroj: Profimedia

„Co se týče konání referend... Kazachstán vychází z principů územní celistvosti států, jejich suverénní rovnosti a mírového soužití,“ řekl mluvčí kazachstánské diplomacie.

Zpravodaj o referendech na Ukrajině: Výsledky uznat nejde. Z okupovaných oblastí většina lidí utekla

Číst článek

Hlasování se na Ukrajině koná v samozvaných proruských útvarech Luhanská lidová republika a Doněcká lidová republika a na Ruskem okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti, do nichž ruské okupační síly „začlenily“ i části dalších oblastí, které momentálně mají pod kontrolou.

Mluvčí ministerstva připomněl pozici kazachstánského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva, který se podle něj „jasně vyjádřil k následování principů mezinárodního práva“ a územní integrity států. Agentura Interfax připomněla, že Tokajev už v polovině letošního června na mezinárodním fóru v Petrohradě uvedl, že jeho země neuznává Luhanskou lidovou republiku ani Doněckou lidovou republiku.

„Neuznáváme Tchaj-wan nebo Kosovo nebo Jižní Osetii, Abcházii a s největší pravděpodobností tento princip aplikujeme i ve vztahu s kvazistáty, což je podle našeho názoru i Luhansk a Doněck,“ uvedl tehdy prezident.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme