‚Jestli se vrátím, čeká mě poprava.‘ Kazašský soud nevydal Číňanku, která popsala převýchovné tábory

Kazašský soud ve středu povolil Číňance, aby zůstala v zemi, zároveň jí ale vyměřil podmíněný trest za nelegální vstup do země. Žena u soudu vyvolala rozruch tím, že odhalila existenci utajovaných „převýchovných táborů“ v sousední Číně, kde vězní tisíce lidí kazašského původu. Jde o citlivý problém ve vztazích mezi Astanou a Pekingem, napsala agentura AFP.

Tento článek je více než rok starý.

Astana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednačtyřicetiletá Sajragul Sauytbajová má čínské občanství, ale je kazašského původu. Chtěla se připojit ke svému manželovi a dvěma dětem, kteří přesídlili do Kazachstánu a získali zde i občanství. V cele strávila šest týdnů poté, co na jaře nelegálně přešla hranice.

2500 uvězněných Kazachů

U soudu se hájila tím, že jí nic jiného nezbylo, protože v Číně jí totiž úřady po emigraci její rodiny před dvěma lety zabavily cestovní pas.

Svědectví muslimů o převýchově v Sin-ťiangu: ‚Bůh neexistuje. Věřím v Komunistickou stranu Číny‘

Číst článek

Soud v Žarkentu, poblíž hranic s Čínou, vyvolal rozruch z jiného důvodu: Sauytbajová u soudu tvrdila, že ji v Číně zavřeli do „převýchovného tábora“, spolu s 2500 dalšími etnickými Kazachy.

Případ zhoršil vztahy mezi Kazachstánem a Čínou. Peking se domáhal, aby Sauytbajová byla vyhoštěna do Číny. Kazašský soud jí ale raději vyměřil trest šest měsíců podmíněně a povolil jí zůstat s rodinou v Kazachstánu.

„Jestli se vrátím do Číny, tak mě nejspíš čeká poprava,“ apelovala obviněná, která prohlásila, že je ochotna přijmout jakýkoliv trest - kromě vyhoštění.

Čína existenci táborů popírá

I mezinárodní organizace Human Rights Watch vyzvala kazašskou justici, aby odolala čínskému nátlaku na vydání uprchlice.

Verdikt soudu podle místních médií uvítali další čínští Kazaši ovacemi a skandováním „Ať žije Kazachstán!“

Čínské úřady existenci „převýchovných táborů“ popírají, přestože jsou známy oficiální dokumenty i četná svědectví lidí, kterým se z nich podařilo uniknout.

U soudu byli i čínští diplomaté, odmítli ale odpovídat na otázky novinářů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme