V Kazachstánu nařídili evakuaci 45tisícového města. Důvodem jsou výbuchy muničního skladu

Kazašská vláda v pondělí nařídila evakuovat celé město Arys, kde žije zhruba 45 tisíc obyvatel. Přinutila ji k tomu série výbuchů v muničních skladech v prostorách místní vojenské jednotky. Oznámilo to ministerstvo obrany. Příčiny explozí, které si vyžádaly jednu lidskou oběť, se zatím vyšetřují.

Nur-Sultan (Aktualizováno: 17:09 24. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Lidé opouštějí město, jak mohou: někteří usedají do auta a chvatně odjíždějí, jiní odcházejí pěšky, další jedou na jízdních kolech,“ vylíčil server Nur.kz. „V pozadí, jak to natočili očití svědkové, jsou slyšet výbuchy a sirény.“

V ruském Dzeržinsku došlo k výbuchu v místní zbrojovce. Exploze zranila minimálně 79 lidí

Číst článek

„Evakuujeme lidi. Být poblíž města je mimořádně nebezpečné. Vybuchují náboje, létají bomby. Některé domy jsou zničené. Střepiny dopadaly na pole a vyvolaly požár,“ řekl portálu Tengrinews jeden z vojáků, kteří evakuují obyvatele města armádními vozidly na bezpečné místo.

Na 40 zraněných

Podle Umirzaka Šukejeva, guvernéra Turkestánské oblasti, kde Arys leží, jeden člověk zahynul, když jeho automobil zasáhl granát. Přes třicet osob bylo zraněno, z toho dvě těžce. Podle některých zdrojů vyhledalo lékařskou pomoc sedmdesát lidí. Ministr obrany Nurlan Jermekbajev ujistil obyvatelstvo, že ve skladech nebyl uložen žádný radioaktivní materiál. Do Arysu se vypravil kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev.

Ministerstvo obrany této středoasijské země uvedlo, že nemá zpráv o případných obětech či zraněných. Podle místních médií ošetření vyhledalo 40 lidí, tři z nich podle lékařů utrpěli těžká zranění.

O příčině explozí policie zatím neinformovala, při podobných incidentech v letech 2009, 2014 a 2015 šlo vždy o nedodržování bezpečnostních předpisů při manipulaci s nebezpečným vojenským materiálem.

V Arysu byl vyhlášen výjimečný stav, armáda město neprodyšně uzavřela z obavy před drancováním. V ulicích, které podle svědků připomínají minová pole, operují jen ženisté, kteří odstraňují nevybuchlé granáty a úlomky dopadající munice.

Ve městě podle prvních zpráv nejprve zazněla mohutná exploze. „Dnes v 9.20 (5.20 středoevropského času) dostali hasiči hlášení o výbuchu ve skladě a následném požáru v areálu vojenské jednotky města Arys v Turkestánské oblasti,“ uvedl Nursultan Nurachmetov z ministerstva vnitra s tím, že na místě zasahovalo 30 hasičů a osm kusů techniky. Výbuchy byly podle očitých svědků slyšet ještě o více než tři hodiny později.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme