Původně Astana, pak Nur-Sultan, teď možná znovu Astana. Kazachstán chce přejmenovat hlavní město

Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev podpořil parlamentní návrh, který má za cíl přejmenovat hlavní město Nur-Sultan zpět na Astanu. V úterý to uvedl prezidentův mluvčí. Kazachstánská metropole dostala svůj současný název Nur-Sultan v roce 2019 na počest někdejší hlavy státu Nursultana Nazarbajeva, jehož vliv Tokajev omezil v důsledku násilných nepokojů ze začátku roku.

Nur-Sultan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní výstavu EXPO 2017 hostí kazašská Astana. The Baiterek Tower je jedním z monumentů města.

Původně stepní město Akmola, později hlavní město Astana, od roku 2019 Nur-Sultan, teď možná znovu Astana | Foto: Robert Mikoláš | Zdroj: Český rozhlas

Tokajevův mluvčí Ruslan Želdibaj uvedl, že prezident byl informován o iniciativě, která vychází z podnětů získaných poslanci při setkáních s občany.

„Poslanecký návrh byl se souhlasem hlavy státu zahrnut do návrhu ústavního zákona,“ dodal mluvčí.

Tokajev je podle mluvčího toho názoru, že kromě hlavního města by si další místa v Kazachstánu pojmenovaná po Nazarbajevovi měla svůj název ponechat.

Ruský soud nařídil přerušení provozu ropovodu z Kazachstánu. Má být hrozbou pro životního prostředí

Číst článek

„Prezident považuje rozhodující roli N. A. Nazarbajeva při upevňování moderní státnosti Kazachstánu a založení hlavního města za historický fakt,“ uvedl mluvčí.

Nazarbajev vládl Kazachstánu pevnou rukou od získání nezávislosti v roce 1991 do roku 2019, kdy oznámil rezignaci. Prezidentskou funkci po něm převzal tehdejší předseda horní komory parlamentu Tokajev.

Až do začátku tohoto roku disponoval dnes 82letý Nazarbajev rozsáhlými pravomocemi jako šéf strany Nur-Otan i jako předseda bezpečnostní rady.

V jejím čele ho krátce po vypuknutí lednových nepokojů nahradil právě Tokajev.

Změnou ústavy, schválenou červnovým referendem, se Tokajev podle pozorovatelů snaží upevnit si moc, kterou získal na úkor Nazarbajeva a jeho rodiny.

Nazarbajev nechal v roce 1997 přesunout metropoli z Almaty do stepního města Akmola, které bylo o rok později přejmenováno na Astanu. Na počest svého tehdejšího politického mentora Tokajev v březnu 2019 podepsal dekret o přejmenování Astany na Nur-Sultan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme