Kazašská policie zadržela desítky demonstrantů, požadovali odstoupení Nazarbajeva

Kazašská policie v sobotu zadržela desítky protestujících. Lidé vyrazili do ulic velkých měst, aby zde při příležitosti 79. narozenin vůdce Nursultana Nazarbajeva požadovali jeho odstoupení. Informují o tom agentury AP a Reuters.

Nur-Sultan (Kazachstán) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K protestům vyzval Muchtar Abljazov, někdejší kazašský bankéř a tvrdý kritik režimu, který teď žije v exilu ve Francii

K protestům vyzval Muchtar Abljazov, někdejší kazašský bankéř a tvrdý kritik režimu, který teď žije v exilu ve Francii | Foto: Mukhtar Kholdorbekov | Zdroj: Reuters

Nezávislé internetové stránky Vlast.kz napsaly, že až 100 osob bylo zadrženo v centru největšího města Almaty. Tisková agentura Interfax informovala o desítkách zadržení v hlavním městě Nur-Sultan a dalších městech. K protestům vyzval Muchtar Abljazov, někdejší kazašský bankéř a tvrdý kritik režimu, který teď žije v exilu ve Francii.

Prezidentské volby v Kazachstánu podle odhadů vyhrál Tokajev. Chce navázat na prezidenta Nazarbajeva

Číst článek

Nazarbajev vedl zemi od roku 1989. Letos v březnu však oznámil svoji rezignaci na funkci prezidenta s tím, že do voleb, bude tuto funkci vykonávat předseda Senátu a jeho blízký spojenec Kasym-Žomart Tokajev.

Ten také vyhrál červnové prezidentské volby. Nazarbajev si však nadále ponechal funkci šéfa bezpečnostní rady státu a zůstal vůdcem fakticky monopolní vládní strany Světlo vlasti.

Ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že policie zasáhla, aby zabránila narušování veřejného pořádku. Veřejné protesty jsou v Kazachstánu nelegální, pokud nejsou předem odsouhlaseny úřady. Ty je však povolují pouze zřídka.

Sobotní protesty byly menší než ty, které se uskutečnily ve velkých městech minulý měsíc po prezidentských volbách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme