Při zřícení letadla v Kazachstánu zemřelo 12 lidí, zraněných jsou desítky. Země vyhlásila státní smutek

Dvanáct mrtvých si vyžádalo letecké neštěstí u města Almaty v Kazachstánu, kde se v pátek krátce po startu zřítil do obydlené oblasti letoun místních aerolinek s téměř stovkou lidí na palubě. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na zdravotníky. Nejméně 66 lidí bylo zraněno, někteří vážně. Zraněno bylo i několik dětí. Za nehodu mohla podle předběžných závěrů buď chyba pilota, nebo technická závada. Kazachstán na sobotu vyhlásil státní smutek.

Aktualizováno Almaty (Aktualizováno: 13:10 27. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Kazachstánu se zřítilo letadlo nízkonákladové společnost Bek Air

V Kazachstánu se zřítilo letadlo nízkonákladové společnost Bek Air | Zdroj: Reuters

„Přesné údaje o počtu obětí a přeživších budou oznámeny po ukončení záchranné akce,“ přislíbilo ministerstvo vnitra. Počty obětí se během dne několikrát změnily. Při neštěstí mělo zahynout až 15 lidí, zdravotníci ale podle agentury Reuters nakonec upřesnili, že nehoda si vyžádala 12 obětí.

Hned na místě zemřel kapitán stroje a dalších sedm lidí, další podlehli svým zraněním později během převozu na letiště nebo v nemocnici. Mezi oběťmi je také generál a novinářka. Ve zničeném domě podle dostupných informací nezahynul nikdo, protože byl prázdný.

Na místě zasahovala téměř tisícovka záchranářů a desítky sanitek. „Jsou tu mrtví, ale také ti, kteří neštěstí přežili. Přeživší teď převážíme do nemocnic,“ popsal pro agenturu Kazinfo jeden z policistů.

Než letadlo začalo ztrácet výšku, slyšela jedna z přeživších děsivý zvuk, jak podle agentury Reuters popsala pro kazašský zpravodajský server Tengrinews. „Letadlo letělo nakloněné. Všechno bylo jako ve filmu: ječení, křik, lidé brečeli,“ uvedla.

Další přeživší, podnikatel Aslan Nazaralijev, řekl podle agentury Reuters novinám Vremya, že letadlo se při nabírání výšky zhruba dvě minuty po startu začalo třást. „V určitém bodě jsme začali padat, ne přímo dolů, ale pod úhlem. Vypadalo to jako by ztratili kontrolu nad letadlem,“ popsal.

V Kazachstánu se zřítilo letadlo, na palubě bylo celkem 100 lidí | Foto: Pavel Mikheyev | Zdroj: Reuters

Příčiny nehody se vyšetřují, Kazachstán k tomu vytvořil zvláštní komisi. V Almaty bylo podle agentury AP v té době jasno a teploty mírně pod nulou. Podle reportéra agentury Reuters, který se na letiště dostal krátce po nehodě, ale byla na místě hustá mlha.

Záchranáři už také našli obě takzvané černé skříňky, které zaznamenávají průběh letu. Server Tengrinews pak zveřejnil přepis části komunikace pilota s věží. Dispečer popřál pilotovi po předání instrukcí dobrý let, pak už se s kabinou ale nedokázal spojit.

Podle předběžných informací mohla za nehodu buď technická závada, anebo pochybení pilota, oznámil místopředseda kazašské vlády, který je součástí vyšetřovací komise. Letadlo se totiž podle zjištění vyšetřovatelů při stoupání hned po startu dvakrát ocasem dotklo letištní dráhy.

Letoun nízkonákladové společnosti Bek Air letěl na vnitrostátní lince z kazašského největšího města Almaty do hlavního města Nur-Sultan (Astana). V 7.05 místního času, tedy 2.05 našeho času, zmizel z obrazovek radarů.

Při vzletu ztratil výšku, prorazil betonové ohrazení a narazil do dvoupodlažní budovy vzdálené několik desítek metrů od dráhy, uvedl dříve výbor pro civilní letectví spadající pod kazašské ministerstvo dopravy. Hořet ale stroj nezačal.

Na palubě letounu, který se podle agentury Reuters po dopadu rozpůlil, bylo podle upřesněných údajů letiště 93 cestujících a pět členů posádky. Většina pocházela z Kazachstánu, byli mezi nimi ale i cizinci – dva Ukrajinci, jeden Číňan a jeden občan Kyrgyzstánu.

Mezinárodní letiště v Almaty už také zveřejnilo během dne seznam 60 cestujících, kterým byla poskytnuta lékařská péče. Uvedlo také, že ostatní spoje létají podle plánu.

Havarovaný stroj měl být model Fokker 100 starý třiadvacet let. Patřil nízkonákladovým aerolinkám Bek Air, které mají sedm takových strojů. Úřady do odvolání pozastavily všechny lety společnosti Bek Air i strojů Fokker 100.

Výrobce letounů Fokker podle agentury AP v roce 1996 zkrachoval a zmíněný typ letounu se přestal následující rok vyrábět. Letoun, který v pátek havaroval, naposledy dostal osvědčení o způsobilosti v květnu 2019. Vyšetřovatelé také zjišťují, jestli při tomto postupu někdo nepochybil.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev již vyjádřil soustrast pozůstalým a přislíbil pomoc i přísné potrestání viníků katastrofy.

Kondolenční dopis už mu zaslal také český prezident Miloš Zeman: „S těžkým srdcem jsem přijal poslední zprávy o leteckém neštěstí u Almaty, které za sebou zanechalo mnoho zbytečně ztracených lidských životů. Dovolte, abych v této smutné a těžké chvíli jménem české veřejnosti i jménem svým vyjádřil naši hlubokou soustrast rodinám pozůstalých i všemu kazašskému lidu.“

Letadlo Fokker 100 nízkonákladové společnosti Bek Air | Zdroj: Reuters

znk, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme