Kazachstán odřekl účast na cvičení NATO v Gruzii

Kazachstán zrušil svou účast na květnovém vojenském cvičení Severoatlantické aliance v Gruzii. S odvoláním na kazašského ministra obrany o tom informují ruské zpravodajské agentury. Plánované cvičení Moskva ostře kritizuje. Dokonce pohrozila ukončením rozhovorů s NATO na úrovni armádních šéfů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské kulturní centrum - Astana, Kazachstán

Prezidentské kulturní centrum - Astana, Kazachstán | Foto: Robert Mikoláš

Rozhodnutí středoasijského Kazachstánu potvrdil bez dalšího upřesnění důvodů ministr obrany Danial Achmetov. Květnové alianční manévry v kavkazské Gruzii, které jsou součástí programu Partnerství pro mír, s krajní nelibostí nese Rusko.

Prezident Dmitrij Medvěděv je už minulý týden označil za 'nebezpečné rozhodnutí', které by mohlo ohrozit vztahy Moskvy s NATO. Ruský velvyslanec při alianci Dmitrij Rogozin dokonce pohrozil, že pokud se cvičení uskuteční, Moskva přeruší rozhovory s NATO na úrovni náčelníků generálních štábů.

Rok plánovaného cvičení v Gruzii, na jejímž území se před časem válčilo, se mělo původně zúčastnit 1300 vojáků z 19 zemí.

Přečtěte si také:
Česká republika je členem NATO už deset let
Severoatlantická aliance obnoví normální vztahy s Ruskem
Účastníci mnichovské konference se shodují na potřebě zapojit Rusko do bezpečnosti Evropy
NATO by mohlo obnovit normální vztahy s Ruskem už příští týden
Schwarzenberg: Zapojení Ruska do protiraketového štítu USA není nereálné

Lenka Kabrhelová, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme