V Kazachstánu volí prezidenta. ,Ostuda!‘ protestovalo několik set lidí v Almaty

V Kazachstánu v neděli začaly prezidentské volby, z nichž poprvé po téměř třiceti letech vzejde jiný vítěz než Nursultan Nazarbajev (78), který této středoasijské zemi vládl od roku 1990. Voliči zvolí hlavou státu velmi pravděpodobně nynějšího úřadujícího prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva (66), jehož doporučil za svého nástupce po rezignaci Nazarbajev.

Nur-Sultan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazachstán má nového prezidenta. Stal se jím dosavadní předseda Senátu Kasym-Žomart Tokajev (vpravo). Nahradil Nursultana Nazarbajeva

V zahraniční politice bude Tokajev podle analytiků pokračovat zřejmě v politice předchozího prezidenta Nazarbajeva, který udržoval rovnováhu ve vztazích s Ruskem, Čínou i Západem. (ilustrační foto) | Foto: Kazakh Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

Volební účast je zatím podle agentury TASS o něco nižší než v předchozích prezidentských volbách. V poledne místního času (08.00 SELČ) činila účast 35,1 procenta zaregistrovaných voličů, ve volbách roce 2015 to bylo v tuto hodinu 41,7 procenta.

Z Astany na Nursultan. Nový kazašský prezident chce vzdát hold dlouholetému vůdci Nazarbajevovi

Číst článek

„Nazarbajev už nekandiduje a já žádného z nynějších kandidátů neznám,“ řekla agentuře Reuters důchodkyně Natálie. O úřad prezidenta se uchází sedm kandidátů, kromě Tokajeva ale nemají ostatní velkou šanci uspět. Podle nevládních organizací se v zemi nekonala skoro žádná volební kampaň.

Podle zpravodaje agentury Reuters zadržela v neděli policie několik lidí, kteří demonstrovali proti volbám. Protestů v největším kazašském městě a bývalé metropoli Almaty se účastnilo několik set lidí, kteří volali „Ostuda!“. Podle Reuters v tomto městě ráno nefungovaly mobilní aplikace Facebook či Telegram.

Rovnováha vztahů

Nedělní prezidentské volby, stejně jako předchozí volby v 18milionovém Kazachstánu, označují některé nevládní organizace i opozice za nedemokratické. Podle některých analytiků ale bude vítězství úřadujícího prezidenta Tokajeva, loajálního Nazarbajevovi, důležité pro stabilitu země a pozitivní zejména pro její sousedy Rusko a Čínu, stejně jako pro zahraniční investory. Kazachstán je významným vývozcem ropy a dalších surovin.

Autoritář Nazarbajev překvapivě oznámil, že končí. Kazachstánu vládl od pádu Sovětského svazu

Číst článek

V zahraniční politice bude Tokajev podle analytiků pokračovat zřejmě v politice předchozího prezidenta Nazarbajeva, který udržoval rovnováhu ve vztazích s Ruskem, Čínou i Západem, což pomáhalo zahraničním investicím. Kromě toho Nazarbajev bude mít na další dění v zemi nadále velký vliv, zůstává totiž šéfem bezpečnostní rady státu i lídrem de facto monopolní politické strany Světlo vlasti.

Na nedělní volby v Kazachstánu dohlíží asi 1 000 pozorovatelů ze čtyř desítek zemí a desítky mezinárodních organizací. Akreditováno je i rekordních asi 230 zahraničních novinářů. Podle agentury TASS jsou asi 400 z tisíce pozorovatelů Rusové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme