Tokajev obhájí prezidentské křeslo, ukazují předběžné výsledky. Vítězstvím by si upevnil moc v Kazachstánu

Nedělní prezidentské volby v Kazachstánu vyhrál podle předběžných výsledků současný prezident Kasym-Žomart Tokajev, který získal 81,31 procenta hlasů. Oznámila to v pondělí ústřední volební komise. Volební účast dosáhla 69,44 procenta.

Astana Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev

Podle předběžných výsledků by měl být prezidentem opět Kasym-Žomart Tokajev (archivní foto) | Foto: Kazakh Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

Jasné vítězství Tokajeva předpovídaly již v neděli výsledky průzkumu u voličů při odchodu z volebních místností. Tokajev byl favoritem voleb, jeho pět soupeřů znalo podle agentury Reuters jen málo voličů. Žádný z dalších kandidátů se nedostal přes 3,42 procenta, napsala agentura AFP.

Novinkou voleb byla možnost hlasovat „proti všem“, kterou zaškrtlo 5,8 procenta voličů, uvedla agentura Reuters.

Kazachstán zvýší množství přepravované ropy na 20 milionů tun ročně. Trasa obchází Rusko

Číst článek

Tokajev se podle Reuters snažil předčasnými volbami posílit svou moc na úkor svého vlivného předchůdce a dlouholetého vládce Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva. Tokajev patřil k věrným Nazarbajevovým spojencům, oba politici se ale rozešli po lednových krvavě potlačených demonstracích, které Tokajev označoval za pokus o státní převrat.

Po lednových protestech, při kterých zemřelo nejméně 238 lidí, Tokajev donutil Nazarbajevovy spojence opustit funkce ve vedení státu. Současně zahájil ústavní reformy a slíbil, že sníží nerovnosti v příjmech obyvatel. Jedním ze symbolů konce vlivu bývalého prezidenta byl i návrat historického názvu hlavního města Astana, které se v letech 2019 až 2022 jmenovalo Nur-Sultan.

Tokajev se také vymezil vůči svému největšímu dosavadnímu spojenci v zahraniční – Rusku. Kritizoval ruskou invazi na Ukrajinu a jeho země také přijala Rusy, kteří prchají před mobilizací. Moskva přitom Tokajeva podpořila při lednových demonstracích, když do Kazachstánu poslala své jednotky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme