Kazašský pivovarník půjde za pokus o převrat na 21 let do vězení. Proces proběhl za zavřenými dveřmi

Vojenský soud v kazašské metropoli Astaně v pondělí odsoudil podnikatele Tochtara Tulešova k 21 letům vězení a zabavil mu desítky domů, aut, lodí a velbloudů. Tulešov, který býval vlastníkem jednoho z největších pivovarů v Kazachstánu, podle médií čelil obvinění z pokusu o státní převrat s cílem svrhnout dlouholetého vládce středoasijské země Nursultana Nazarbajeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěva kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva v Praze | Foto: Filip Jandourek

Soudní proces se konal za zavřenými dveřmi, novináři směli být přítomni pouze čtení rozsudku, který zahrnoval dlouhý výčet pivovarníkových zločinů, včetně vražd a mučení.

Není jasné, zda odsouzený přiznal vinu, obhájce se zdržel vyjádření. Již lednové zatčení Tulešova podle agentury Reuters vzbudilo údiv mezi pozorovateli, pro které bylo těžko představitelné, že by podnikatel střední úrovně organizoval a financoval státní převrat.

‚Tohle je křik matky, které znásilnili dceru.‘ Zpověď, jež otřásla Kazachstánem

Číst článek

Tulešov byl zatčen už koncem letošního ledna spolu s dalšími třemi lidmi během policejní razie ve městě Šymkentu na jihu země, kde vlastnil pivovar Šymkentpivo. Policie tehdy uvedla, že při akci bylo zadrženo i velké množství zbraní, podvratné literatury a narkotik.

Mezi zadrženými byla řada vysoce postavených osob, například bývalý první náměstek generálního prokurátora Iljas Bachtybajev nebo řada vysokých armádních důstojníků.

Obvinění z mučení i vražd

Tulešov řídil v Kazachstánu národní odbočku ruské organizace Středisko pro analýzu teroristických hrozeb. Její webové stránky podle Reuters publikovaly řadu výrazně proruských a protizápadních článků. Některé z nich naznačovaly, že radikální organizace Islámský stát vysílá na Ukrajinu své bojovníky, aby pomáhali bojovat kyjevským nacionalistům proti separatistům na Donbasu.

Kazašská tajná policie KNB později vydala o okolnostech zadržení podnikatele Tulešova zprávu, kde se uvádí, že osnoval plán na státní převrat. Chtěl prý přitom využít nepokojů, které se v Kazachstánu rozšířily v reakci na vládní plány privatizace rozsáhlých ploch zemědělské půdy.

‚Bojím se, že mě zlomí mučení. Nepřežiju déle než týden.‘ Uvězněný kritik Kremlu prosí o pomoc

Číst článek

Demonstrace zemědělců, kteří se obávají o své živobytí, Tulešov podle KNB financoval. Kromě pokusu o státní převrat byl obviněn i z vražd nebo mučení, celkem z 18 zločinů.

Prezident Nazarbajev, který je u moci již od dob existence bývalého Sovětského svazu, dává najevo rostoucí znepokojení z šíření islamismu ve své převážně sunnitské muslimské zemi.

Soud v Almaty minulý týden odsoudil k trestu smrti Kazacha, který v červenci v tomto největším kazašském městě zastřelil deset lidí, většinou policisty, prý z pomsty za útlak muslimů. Popravy Kazachstán nevykonává, muž byl tedy de facto odsouzen na doživotí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme