Kazašský prezident Nazarbajev vyhlásil v zemi výjimečný stav

Nepokoje na západě Kazachstánu ve městě Žanaozen přiměly prezidenta Nursultana Nazarbajeva k vyhlášení výjimečného stavu. Při střetech nespokojených těžařů s policií přišlo včera o život nejméně 10 lidí, opozice ale mluví až o sedmi desítkách obětí. Jde o nejhorší násilí v novodobné historii země, která v posledních letech zažívá díky těžbě surovin nebývalý příliv investic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kazašském městě Žanaozen vyhlásila vláda výjimečný stav | Zdroj: Reuters

Celá oblast v okolí města Žanaozen zůstává odříznutá od světa, a to fyzicky i informačně. Nedostatek informací dává prostor ke spekulacím, co se v oblasti přesně děje.

Výjimečný stav má trvat 20 dní. Dokument podepsaný prezidentem Nazarbajevem omezuje vjezd a výjezd z města, zakazuje stávky a všechna shromáždění a zavádí noční zákaz vycházení.

ČTĚTE TAKÉ: Příčiny nepokojů v Kazachstánu zůstávají nejasné

Prezident Nazarbajev, který stojí v čele Kazachstánu už více než 20 let, také obyvatelům zakázal používat xerox, rozhlas a televizi, i videokamery a nahrávací zařízení.

Lékaři se dál snaží pomoci zraněným, kterých je podle odhadů od 500 až do 800. Násilí propuklo v pátek během oslav dne nezávislosti Kazachstánu, poté co se policie pokusila vyklidit náměstí. To několik měsíců okupovali stávkující zaměstnanci ropných společností žádající zvýšení mezd.

Organizace Human Rights Watch vyzvala kazašskou vládu k dodržování lidských práv a řádnému vyšetření událostí v těžařském městě.


Zvětšit mapu

Lenka Kabrhelová, Ondřej Himmer, pir, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme