Každá třetí Turkyně je obětí domácího násilí. Změnit to má nový zákon

Dlouhotrvající problém s domácím násilím má v Turecku vyřešit nový zákon, o kterém jedná tamní parlament. Norma má chránit ženy vdané, rozvedené i zasnoubené. Násilníkovi by podle ní hrozil až půlroční trest vězení. Názor veřejnosti ale není jednoznačný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecké ženy při práci

Turecké ženy při práci | Foto: Klára Stejskalová

Doposud se turecké ženy často nacházely ve velmi těžké situaci a neměly zastání. Organizace Kader, která se ženskou problematikou zabývá, kritizuje, že tento stav trvá už příliš dlouho a každý rok jsou jen zveřejňovány statistiky napadených žen.

Nelíbí se jim ovšem, že název zákona se změnil z původně zamýšleného zákona na ochranu žen na zákon na ochranu rodiny, což podle jejich názoru dokazuje, že vláda zavírá oči před problémem a nechce si přiznat, jak na tom ženy v Turecku skutečně jsou.

Nový zákon má přesto obsahovat mnohá přelomová opatření. Ženám, které se s domácím násilím setkají, by měl zaručit právo na automatickou ochranu a ubytování. Pokud by se navíc jednalo o zaměstnanou ženu, měla by dva měsíce zajištěnou denní péči o dítě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová se zajímala o chystaný zákon proti domácímu násilí

V urgentních případech by se podle navrhovaného zákona nemuselo čekat ani na soudní rozhodnutí. A v plánu je také program na ochranu svědků, kdy by napadené ženy mohly zcela změnit svůj život včetně práce a bydliště.

Počítá se dokonce s užíváním elektronických náramků pro monitorování pohybu násilníků. Těmi jsou většinou manželé nebo otcové napadených. Podle průzkumů je obětí domácího násilí každá třetí turecká žena.

Stále aktuálním problémem jsou v Turecku také sňatky nezletilých dívek. Celých 14 procent z celkového počtu jich žije v plánovaném manželství. O celkovém postavení žen v Turecku svědčí také skutečnost, že jen 24 procent žen je zaměstnaných a skoro čtyři miliony Turkyň neumí číst a psát.

Nedá se ale obecně říct, že všechny turecké ženy jsou na tom špatně. Hodně záleží na sociálním postavení rodiny a na regionu, kde žijí.

„Některé regiony jsou přece jen stále ve velké míře ovlivněny tradicemi, ve kterých má žena zkrátka druhořadé postavení. Ale znám velmi mnoho vzdělaných žen, velmi mnoho žen je ve vysokých manažerských nebo akademických funkcích – a ty se právě starají o to, aby se situace okolo žen v Turecku změnila k lepšímu,“ přibližuje spolupracovnice Českého rozhlasu Julie Urbišová.

Julie Urbišová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme